Râu Sadului: populație și statistici
Râu Sadului are o populație de 568 (2026), pe o suprafață de 30,9 km², cu o densitate a populației de 18,4 loc./km². Se află pe locul 3.153 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −7,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 568
- 30,9 km²
- 18 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Sibiu după populație: Râu Sadului ocupă locul 64 (număr de localități: 64).
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 35,2 în Râu Sadului, față de o medie de 3,5 la 10 000 loc. în județul Sibiu și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Râu Sadului: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 14).
Râu Sadului în cifre
Unde se află Râu Sadului?
localități vecine
- Gura Râului14 km · 3.909
- Voineasa17 km · 1.416
- Rășinari19 km · 5.566
- Poplaca20 km · 1.865
- Orlat21 km · 3.356
- Boița21 km · 1.502
- Sadu23 km · 2.827
- Cisnădie23 km · 27.484
Toate localitățile din județul Sibiu
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Râu Sadului în timp
Populația localității Râu Sadului a fost de 611 în 2016 și de 568 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 566 |
| 2022 | 558 |
| 2023 | 553 |
| 2024 | 549 |
| 2025 | 564 |
| 2026 | 568 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Sibiu pentru „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”.
- Locul 1 în județul Sibiu pentru „Medici de familie la 1 000 de locuitori”.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.333.
- Densitatea populației sale este de 4,9 ori mai mică decât media națională.
Toți indicatorii pentru Râu Sadului
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Râu Sadului | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 38,7 ‰ | 19,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 123 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 35,2 ‰ | 18,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 29 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 12,3 ‰ | 7,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 154 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,6 ‰ | 9,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.324 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Râu Sadului | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 24,65 km | 4,47 km | 7,67 km | pe locul 80 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,76 ‰ | 1,83 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.089 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 275 | 211.601 | 10.177.161 | pe locul 3.175 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 484,2 ‰ | 452,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.589 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 55,5 m² | 53,7 m² | 50,3 m² | pe locul 1.006 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Râu Sadului | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 68,7 ‰ | 57,0 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 184 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 5,28 ‰ | 4,13 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 240 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Râu Sadului | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 151 ‰ | 296 ‰ | 71 ‰ | pe locul 586 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,6% | 2,1% | 2,3% | pe locul 2.803 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Râu Sadului | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 16,1 înnoptări | 2,3 | 0,4 | pe locul 38 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 6.708 ‰ | 1.507 ‰ | 200 ‰ | pe locul 39 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 313,4 ‰ | 33,0 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 38 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Râu Sadului | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 91,5 m³ | 43,1 m³ | 27,2 m³ | pe locul 89 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Râu Sadului | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,76 ‰ | 3,54 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 276 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 1,76 ‰ | 0,68 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 18 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 1,16 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Râu Sadului | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 60 ‰ | 177 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.753 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 35,2 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Râu Sadului
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor16 · 14,7%
- Transport și depozitare16 · 14,7%
- Agricultură, silvicultură și pescuit15 · 13,8%
- Industria prelucrătoare13 · 11,9%
- Activități administrative și servicii de suport12 · 11,0%
- Hoteluri și restaurante9 · 8,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice6 · 5,5%
- Construcții4 · 3,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor14 · 12,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte14 · 12,8%
- Silvicultură și exploatare forestieră12 · 11,0%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)11 · 10,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi9 · 8,3%
- Hoteluri și alte facilități de cazare8 · 7,3%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor5 · 4,6%
- Activități de închiriere și leasing5 · 4,6%
- Lucrări speciale de construcții4 · 3,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație4 · 3,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Râu Sadului?
Populația localității Râu Sadului este de 568 (2026), pe locul 3.153 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Râu Sadului?
Râu Sadului are o suprafață de 30,9 km², cu o densitate a populației de 18 loc./km².
Populația din Râu Sadului crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Râu Sadului a trecut de la 611 la 568, adică o variație de −7,0%.
Unde se află Râu Sadului?
Râu Sadului se află în județul Sibiu. Latitudine 45,570, longitudine 23,937.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Râu Sadului?
În Râu Sadului, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 35,2 la 10 000 loc. (2025), pe locul 1 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Locuințe existente: care este valoarea pentru Râu Sadului?
În Râu Sadului, „Locuințe existente” se situează la 275 (2025), pe locul 3.175 dintre localități (3.181 în total); mediana națională este 1.464.
Care localități se învecinează cu Râu Sadului?
Cele mai apropiate de Râu Sadului sunt: Gura Râului (14 km), Voineasa (17 km), Rășinari (19 km), Poplaca (20 km), Orlat (21 km).