Cenade: populație și statistici
Cenade are o populație de 1.046 (2026), pe o suprafață de 44,6 km², cu o densitate a populației de 23,5 loc./km². Se află pe locul 3.027 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +6,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.046
- 44,6 km²
- 24 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Alba după populație: Cenade ocupă locul 66 (număr de localități: 78).
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 1,91 ‰ în Cenade, față de o medie de 0,46 ‰ în județul Alba și 0,60 ‰ la nivel național.
Cenade: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 6).
Cenade în cifre
Unde se află Cenade?
Populația din Cenade în timp
Populația localității Cenade a fost de 984 în 2016 și de 1.046 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 989 |
| 2022 | 1.014 |
| 2023 | 1.022 |
| 2024 | 1.039 |
| 2025 | 1.050 |
| 2026 | 1.046 |
Știați că?
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.242.
- Densitatea populației sale este de 3,9 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Șeica Mică (populație: 1.773), la 6,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Cenade
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Cenade | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,1 ‰ | 14,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.017 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,9 ‰ | 15,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 449 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,6 ‰ | 6,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.209 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,6 ‰ | 11,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.641 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Cenade | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,66 km | 6,67 km | 7,67 km | pe locul 960 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,96 ‰ | 1,83 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.674 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 438 | 175.151 | 10.177.161 | pe locul 3.150 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 418,7 ‰ | 486,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.443 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 69,8 m² | 51,9 m² | 50,3 m² | pe locul 170 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Cenade | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 9,08 km | 5,64 km | 6,17 km | pe locul 238 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 169 m³ | 14.024 m³ | 325.688 m³ | pe locul 727 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Cenade | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 14,3 ‰ | 53,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.844 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,87 ‰ | 3,50 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.001 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Cenade | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 38 ‰ | 268 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.683 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,3% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.123 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Cenade | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 22,0 m³ | 36,4 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.657 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Cenade | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,91 ‰ | 2,02 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 258 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 1,91 ‰ | 0,46 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 11 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Cenade | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 84 ‰ | 153 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.875 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 9,6 la 10 000 loc. | 3,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 131 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Cenade
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Construcții6 · 18,8%
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor6 · 18,8%
- Transport și depozitare5 · 15,6%
- Hoteluri și restaurante4 · 12,5%
- Industria prelucrătoare3 · 9,4%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții6 · 18,8%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor5 · 15,6%
- Construcții de clădiri4 · 12,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor4 · 12,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte4 · 12,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație3 · 9,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Cenade?
Populația localității Cenade este de 1.046 (2026), pe locul 3.027 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Cenade?
Cenade are o suprafață de 44,6 km², cu o densitate a populației de 24 loc./km².
Populația din Cenade crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Cenade a trecut de la 984 la 1.046, adică o variație de +6,3%.
Unde se află Cenade?
Cenade se află în județul Alba. Latitudine 46,047, longitudine 24,005.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cenade?
În Cenade, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 1,91 ‰ (2024), pe locul 11 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Locuințe existente: care este valoarea pentru Cenade?
În Cenade, „Locuințe existente” se situează la 438 (2025), pe locul 3.150 dintre localități (3.181 în total); mediana națională este 1.464.
Care localități se învecinează cu Cenade?
Cele mai apropiate de Cenade sunt: Șeica Mică (6,3 km), Păuca (8,5 km), Cergău (8,6 km), Micăsasa (11 km), Loamneș (11 km).