Bâra (Neamț): populație și statistici
Bâra are o populație de 1.850 (2026), pe o suprafață de 24,0 km², cu o densitate a populației de 77,1 loc./km². Se află pe locul 2.468 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.850
- 24,0 km²
- 77 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Neamț după populație: Bâra ocupă locul 75 (număr de localități: 83).
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Bâra, față de o medie de 0,59 ‰ în județul Neamț și 1,08 ‰ la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 24,9 ‰ în Bâra, față de o medie de 17,9 ‰ în județul Neamț și 20,1 ‰ la nivel național.
Bâra: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 13).
Bâra în cifre
Unde se află Bâra?
localități vecine
- Oțeleni4,1 km · 3.427
- Doljești4,8 km · 7.328
- Boghicea5,2 km · 2.530
- Sagna6,1 km · 5.056
- Stănița6,6 km · 1.896
- Tămășeni8,7 km · 9.736
- Butea10 km · 4.092
- Gâdinți11 km · 2.392
Toate localitățile din județul Neamț
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Bâra în timp
Populația localității Bâra a fost de 2.017 în 2016 și de 1.850 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.987 |
| 2022 | 1.934 |
| 2023 | 1.905 |
| 2024 | 1.880 |
| 2025 | 1.858 |
| 2026 | 1.850 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Neamț pentru „Medici de familie la 1 000 de locuitori”.
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 3.360.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Oțeleni (populație: 3.427), la 4,1 km distanță.
Toți indicatorii pentru Bâra
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Bâra | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,4 ‰ | 15,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.117 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 24,9 ‰ | 17,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 266 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,8 ‰ | 5,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 307 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,3 ‰ | 12,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.423 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Bâra | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,76 km | 3,94 km | 7,67 km | pe locul 1.575 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,70 ‰ | 1,85 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 649 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 884 | 240.582 | 10.177.161 | pe locul 2.658 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 477,8 ‰ | 445,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.672 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 47,7 m² | 51,4 m² | 50,3 m² | pe locul 1.883 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Bâra | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 15,1 ‰ | 33,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.805 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,62 ‰ | 1,72 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.028 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Bâra | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 45 ‰ | 161 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.407 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 6,0% | 2,6% | 2,3% | pe locul 538 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Bâra | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 11,4 m³ | 21,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.299 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Bâra | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,08 ‰ | 1,59 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 447 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 1,08 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 99 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,59 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Bâra | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 106 ‰ | 124 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.057 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,4 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 722 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Bâra
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor18 · 23,4%
- Transport și depozitare11 · 14,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit8 · 10,4%
- Construcții7 · 9,1%
- Industria prelucrătoare5 · 6,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice5 · 6,5%
- Hoteluri și restaurante4 · 5,2%
- Activități administrative și servicii de suport4 · 5,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor13 · 16,9%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor13 · 16,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte10 · 13,0%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe8 · 10,4%
- Construcții de clădiri5 · 6,5%
- Lucrări speciale de construcții5 · 6,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi5 · 6,5%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora3 · 3,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație3 · 3,9%
- Tranzacții imobiliare3 · 3,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Bâra?
Populația localității Bâra este de 1.850 (2026), pe locul 2.468 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Bâra?
Bâra are o suprafață de 24,0 km², cu o densitate a populației de 77 loc./km².
Populația din Bâra crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Bâra a trecut de la 2.017 la 1.850, adică o variație de −8,3%.
Unde se află Bâra?
Bâra se află în județul Neamț. Latitudine 47,024, longitudine 27,044.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Bâra?
În Bâra, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2024), pe locul 2.127 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Bâra?
În Bâra, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 24,9 ‰ (2025), pe locul 266 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Bâra?
Cele mai apropiate de Bâra sunt: Oțeleni (4,1 km), Doljești (4,8 km), Boghicea (5,2 km), Sagna (6,1 km), Stănița (6,6 km).