Meteș: populație și statistici
Meteș are o populație de 2.737 (2026), pe o suprafață de 143,6 km², cu o densitate a populației de 19,1 loc./km². Se află pe locul 1.759 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −3,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.737
- 143,6 km²
- 19 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Alba după populație: Meteș ocupă locul 28 (număr de localități: 78).
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 1,10 ‰ în Meteș, față de o medie de 0,46 ‰ în județul Alba și 0,60 ‰ la nivel național.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 38,0 ‰ în Meteș, față de o medie de 14,6 ‰ în județul Alba și 18,5 ‰ la nivel național.
Meteș: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 39).
Meteș în cifre
Unde se află Meteș?
localități vecine
- Ighiu8,5 km · 7.231
- Întregalde12 km · 519
- Zlatna13 km · 7.528
- Vințu de Jos13 km · 5.472
- Cricău15 km · 1.910
- Mogoș16 km · 684
- Alba Iulia16 km · 74.137
- Blandiana16 km · 875
Toate localitățile din județul Alba
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Meteș în timp
Populația localității Meteș a fost de 2.836 în 2016 și de 2.737 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.721 |
| 2022 | 2.685 |
| 2023 | 2.681 |
| 2024 | 2.698 |
| 2025 | 2.685 |
| 2026 | 2.737 |
Știați că?
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 20.108.
- Densitatea populației sale este de 4,8 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Ighiu (populație: 7.231), la 8,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Meteș
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Meteș | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 38,0 ‰ | 14,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 130 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,4 ‰ | 15,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.740 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,6 ‰ | 6,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.716 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,9 ‰ | 11,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.329 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Meteș | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 17,72 km | 6,67 km | 7,67 km | pe locul 227 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,56 ‰ | 1,83 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 705 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.355 | 175.151 | 10.177.161 | pe locul 1.781 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 495,1 ‰ | 486,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.468 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 47,4 m² | 51,9 m² | 50,3 m² | pe locul 1.921 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,10 ‰ | 2,51 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.076 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Meteș | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 44,2 ‰ | 53,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 692 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,75 ‰ | 3,50 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 320 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Meteș | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 48 ‰ | 268 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.294 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,9% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.803 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Meteș | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,9 înnoptări | 1,5 | 0,4 | pe locul 368 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 327 ‰ | 852 ‰ | 200 ‰ | pe locul 490 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 42,4 ‰ | 28,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 253 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Meteș | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 16,8 m³ | 36,4 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.007 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Meteș | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,10 ‰ | 2,02 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 435 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 1,10 ‰ | 0,46 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 89 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Meteș | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 60 ‰ | 153 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.753 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,7 la 10 000 loc. | 3,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.472 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Meteș
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor45 · 14,9%
- Transport și depozitare42 · 13,9%
- Activități administrative și servicii de suport35 · 11,6%
- Construcții32 · 10,6%
- Hoteluri și restaurante27 · 8,9%
- Industria prelucrătoare26 · 8,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice21 · 6,9%
- Arte, spectacole și activități recreative17 · 5,6%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte39 · 12,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor31 · 10,2%
- Lucrări speciale de construcții28 · 9,2%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor27 · 8,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi22 · 7,3%
- Construcții de clădiri21 · 6,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație18 · 5,9%
- Hoteluri și alte facilități de cazare17 · 5,6%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi16 · 5,3%
- Activități sportive, de agrement și recreative16 · 5,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Meteș?
Populația localității Meteș este de 2.737 (2026), pe locul 1.759 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Meteș?
Meteș are o suprafață de 143,6 km², cu o densitate a populației de 19 loc./km².
Populația din Meteș crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Meteș a trecut de la 2.836 la 2.737, adică o variație de −3,5%.
Unde se află Meteș?
Meteș se află în județul Alba. Latitudine 46,133, longitudine 23,381.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Meteș?
În Meteș, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 1,10 ‰ (2024), pe locul 89 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Meteș?
În Meteș, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 38,0 ‰ (2025), pe locul 130 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Meteș?
Cele mai apropiate de Meteș sunt: Ighiu (8,5 km), Întregalde (12 km), Zlatna (13 km), Vințu de Jos (13 km), Cricău (15 km).