Podu Iloaiei: populație și statistici
Podu Iloaiei are o populație de 11.971 (2026), pe o suprafață de 44,4 km², cu o densitate a populației de 270 loc./km². Se află pe locul 191 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +8,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 11.971
- 44,4 km²
- 270 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Iași după populație: Podu Iloaiei ocupă locul 11 (număr de localități: 98).
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 3,01 ‰ în Podu Iloaiei, față de o medie de 1,35 ‰ în județul Iași și 1,08 ‰ la nivel național.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: 0,08 ‰ în Podu Iloaiei, față de o medie de 3,34 ‰ în județul Iași și 3,20 ‰ la nivel național.
Podu Iloaiei: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 141).
Podu Iloaiei în cifre
Unde se află Podu Iloaiei?
Populația din Podu Iloaiei în timp
Populația localității Podu Iloaiei a fost de 11.040 în 2016 și de 11.971 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 11.230 |
| 2022 | 11.550 |
| 2023 | 11.841 |
| 2024 | 12.027 |
| 2025 | 12.012 |
| 2026 | 11.971 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Iași pentru „Farmaciști la 1 000 de locuitori”.
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.213.
- Densitatea populației sale este de 3,0 ori media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Erbiceni, la 6,5 km.
Toți indicatorii pentru Podu Iloaiei
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Podu Iloaiei | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,2 ‰ | 25,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.777 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,1 ‰ | 30,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 892 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,7 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 812 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,5 ‰ | 8,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.873 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Podu Iloaiei | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,02 km | 3,80 km | 7,67 km | pe locul 2.447 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,34 ‰ | 2,21 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.351 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 4.174 | 417.276 | 10.177.161 | pe locul 264 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 348,7 ‰ | 423,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.023 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 50,4 m² | 48,4 m² | 50,3 m² | pe locul 1.562 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,08 ‰ | 3,34 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.905 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Podu Iloaiei | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 3,21 km | 3,45 km | 6,17 km | pe locul 812 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 223 m³ | 7.241 m³ | 325.688 m³ | pe locul 596 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Podu Iloaiei | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 23,8 ‰ | 46,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.085 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,84 ‰ | 3,19 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.814 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Podu Iloaiei | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 132 ‰ | 189 ‰ | 71 ‰ | pe locul 705 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,7% | 1,5% | 2,3% | pe locul 1.928 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Podu Iloaiei | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 29,7 m³ | 30,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.148 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,87 km | 2,19 km | 4,05 km | pe locul 1.362 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Podu Iloaiei | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 3,59 ‰ | 5,12 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 114 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 1,42 ‰ | 0,59 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 34 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 3,01 ‰ | 1,35 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 3 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Podu Iloaiei | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 151 ‰ | 187 ‰ | 91 ‰ | pe locul 332 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,7 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.808 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Podu Iloaiei
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor167 · 20,9%
- Transport și depozitare100 · 12,5%
- Construcții92 · 11,5%
- Activități administrative și servicii de suport75 · 9,4%
- Industria prelucrătoare63 · 7,9%
- Activități profesionale, științifice și tehnice54 · 6,8%
- Hoteluri și restaurante50 · 6,3%
- Tranzacții imobiliare37 · 4,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor141 · 17,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor114 · 14,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte82 · 10,3%
- Lucrări speciale de construcții81 · 10,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi67 · 8,4%
- Construcții de clădiri66 · 8,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație48 · 6,0%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi42 · 5,3%
- Tranzacții imobiliare37 · 4,6%
- Activități de închiriere și leasing30 · 3,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Podu Iloaiei?
Populația localității Podu Iloaiei este de 11.971 (2026), pe locul 191 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Podu Iloaiei?
Podu Iloaiei are o suprafață de 44,4 km², cu o densitate a populației de 270 loc./km².
Populația din Podu Iloaiei crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Podu Iloaiei a trecut de la 11.040 la 11.971, adică o variație de +8,4%.
Unde se află Podu Iloaiei?
Podu Iloaiei se află în județul Iași. Latitudine 47,217, longitudine 27,267.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Podu Iloaiei?
În Podu Iloaiei, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 3,01 ‰ (2024), pe locul 3 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Podu Iloaiei?
În Podu Iloaiei, „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori” se situează la 0,08 ‰ (2025), pe locul 1.905 dintre localități (1.926 în total); mediana națională este 1,30 ‰.
Care localități se învecinează cu Podu Iloaiei?
Cele mai apropiate de Podu Iloaiei sunt: Erbiceni (6,5 km), Dumești (7,5 km), Românești (7,9 km), Bălțați (8,0 km), Popești (8,7 km).