Gălbinași (Călărași): populație și statistici
Gălbinași are o populație de 3.715 (2026), pe o suprafață de 19,5 km², cu o densitate a populației de 191 loc./km². Se află pe locul 1.194 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +1,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.715
- 19,5 km²
- 191 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Călărași după populație: Gălbinași ocupă locul 25 (număr de localități: 55).
Medici la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Gălbinași, față de o medie de 1,25 ‰ în județul Călărași și 3,53 ‰ la nivel național.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 78,1 m² în Gălbinași, față de o medie de 47,7 m² în județul Călărași și 51,1 m² la nivel național.
Gălbinași: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 53).
Gălbinași în cifre
Unde se află Gălbinași?
Populația din Gălbinași în timp
Populația localității Gălbinași a fost de 3.667 în 2016 și de 3.715 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.618 |
| 2022 | 3.581 |
| 2023 | 3.552 |
| 2024 | 3.664 |
| 2025 | 3.709 |
| 2026 | 3.715 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Călărași pentru „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 2.727.
- Densitatea populației sale este de 2,1 ori media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Vasilați, la 3,3 km.
Toți indicatorii pentru Gălbinași
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Gălbinași | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,7 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 928 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,8 ‰ | 16,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.430 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,8 ‰ | 7,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 307 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,1 ‰ | 13,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.843 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Gălbinași | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,38 km | 5,88 km | 7,67 km | pe locul 1.951 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,54 ‰ | 1,75 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.111 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.301 | 136.667 | 10.177.161 | pe locul 1.879 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 350,2 ‰ | 470,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.016 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 78,1 m² | 47,7 m² | 50,3 m² | pe locul 45 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Gălbinași | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 31,0 ‰ | 39,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.447 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,77 ‰ | 2,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 574 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Gălbinași | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 39 ‰ | 168 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.641 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,2% | 2,5% | 2,3% | pe locul 1.627 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Gălbinași | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 1,25 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.784 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,35 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.756 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,27 ‰ | 0,47 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.807 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Gălbinași | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 160 ‰ | 129 ‰ | 91 ‰ | pe locul 260 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,7 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.138 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Gălbinași
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor62 · 25,0%
- Construcții53 · 21,4%
- Activități administrative și servicii de suport27 · 10,9%
- Transport și depozitare21 · 8,5%
- Industria prelucrătoare18 · 7,3%
- Hoteluri și restaurante17 · 6,9%
- Arte, spectacole și activități recreative12 · 4,8%
- Tranzacții imobiliare8 · 3,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor53 · 21,4%
- Construcții de clădiri46 · 18,5%
- Lucrări speciale de construcții44 · 17,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor21 · 8,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte20 · 8,1%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră18 · 7,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație17 · 6,9%
- Lucrări de geniu civil13 · 5,2%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi9 · 3,6%
- Tranzacții imobiliare8 · 3,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Gălbinași?
Populația localității Gălbinași este de 3.715 (2026), pe locul 1.194 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Gălbinași?
Gălbinași are o suprafață de 19,5 km², cu o densitate a populației de 191 loc./km².
Populația din Gălbinași crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Gălbinași a trecut de la 3.667 la 3.715, adică o variație de +1,3%.
Unde se află Gălbinași?
Gălbinași se află în județul Călărași. Latitudine 44,318, longitudine 26,417.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gălbinași?
În Gălbinași, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2024), pe locul 2.784 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Gălbinași?
În Gălbinași, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 78,1 m² (2025), pe locul 45 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Care localități se învecinează cu Gălbinași?
Cele mai apropiate de Gălbinași sunt: Vasilați (3,3 km), Plătărești (5,3 km), Sohatu (6,6 km), Frumușani (6,9 km), Fundeni (9,7 km).