Fruntișeni: populație și statistici
Fruntișeni are o populație de 1.729 (2026), pe o suprafață de 35,9 km², cu o densitate a populației de 48,2 loc./km². Se află pe locul 2.565 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.729
- 35,9 km²
- 48 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vaslui după populație: Fruntișeni ocupă locul 71 (număr de localități: 86).
Medici la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Fruntișeni, față de o medie de 1,20 ‰ în județul Vaslui și 3,53 ‰ la nivel național.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 9,3 ‰ în Fruntișeni, față de o medie de 22,9 ‰ în județul Vaslui și 60,3 ‰ la nivel național.
Fruntișeni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 7).
Fruntișeni în cifre
Unde se află Fruntișeni?
Populația din Fruntișeni în timp
Populația localității Fruntișeni a fost de 1.894 în 2016 și de 1.729 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.805 |
| 2022 | 1.801 |
| 2023 | 1.761 |
| 2024 | 1.757 |
| 2025 | 1.757 |
| 2026 | 1.729 |
Știați că?
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.027.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Bârlad (populație: 64.938), la 6,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Fruntișeni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Fruntișeni | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,6 ‰ | 19,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.689 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 28,3 ‰ | 31,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 119 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,4 ‰ | 6,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 381 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,5 ‰ | 9,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.176 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Fruntișeni | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 4,63 km | 3,24 km | 7,67 km | pe locul 2.115 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,58 ‰ | 1,23 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.078 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 675 | 186.587 | 10.177.161 | pe locul 2.956 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 390,4 ‰ | 375,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.759 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 57,7 m² | 44,6 m² | 50,3 m² | pe locul 799 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,58 ‰ | 1,07 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.483 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Fruntișeni | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 9,3 ‰ | 22,9 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 3.061 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,58 ‰ | 1,52 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.870 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Fruntișeni | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 44 ‰ | 114 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.455 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,2% | 3,1% | 2,3% | pe locul 860 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Fruntișeni | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 14,5 m³ | 20,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.146 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,02 km | 2,02 km | 4,05 km | pe locul 1.330 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Fruntișeni | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 1,20 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.784 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,29 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.756 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,49 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Fruntișeni | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 118 ‰ | 109 ‰ | 91 ‰ | pe locul 750 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,8 la 10 000 loc. | 2,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 621 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Fruntișeni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor8 · 25,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit6 · 18,8%
- Transport și depozitare5 · 15,6%
- Construcții4 · 12,5%
- Hoteluri și restaurante3 · 9,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor7 · 21,9%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe6 · 18,8%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor6 · 18,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte5 · 15,6%
- Lucrări speciale de construcții4 · 12,5%
- Construcții de clădiri3 · 9,4%
- Lucrări de geniu civil3 · 9,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi3 · 9,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație3 · 9,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Fruntișeni?
Populația localității Fruntișeni este de 1.729 (2026), pe locul 2.565 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Fruntișeni?
Fruntișeni are o suprafață de 35,9 km², cu o densitate a populației de 48 loc./km².
Populația din Fruntișeni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Fruntișeni a trecut de la 1.894 la 1.729, adică o variație de −8,7%.
Unde se află Fruntișeni?
Fruntișeni se află în județul Vaslui. Latitudine 46,201, longitudine 27,751.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Fruntișeni?
În Fruntișeni, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2024), pe locul 2.784 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Fruntișeni?
În Fruntișeni, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 9,3 ‰ (2026), pe locul 3.061 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Care localități se învecinează cu Fruntișeni?
Cele mai apropiate de Fruntișeni sunt: Bârlad (6,7 km), Vinderei (6,8 km), Zorleni (6,9 km), Grivița (7,1 km), Bălăbănești (11 km).