Zerind: populație și statistici
Zerind are o populație de 1.452 (2026), pe o suprafață de 62,5 km², cu o densitate a populației de 23,2 loc./km². Se află pe locul 2.768 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +0,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.452
- 62,5 km²
- 23 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Arad după populație: Zerind ocupă locul 62 (număr de localități: 78).
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 2,07 ‰ în Zerind, față de o medie de 0,83 ‰ în județul Arad și 0,60 ‰ la nivel național.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 6,9 m³ în Zerind, față de o medie de 35,3 m³ în județul Arad și 39,9 m³ la nivel național.
Zerind: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 15).
Zerind în cifre
Unde se află Zerind?
Populația din Zerind în timp
Populația localității Zerind a fost de 1.443 în 2016 și de 1.452 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.454 |
| 2022 | 1.452 |
| 2023 | 1.453 |
| 2024 | 1.459 |
| 2025 | 1.455 |
| 2026 | 1.452 |
Știați că?
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.761.
- Densitatea populației sale este de 3,9 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Avram Iancu (populație: 3.382), la 6,4 km distanță.
Toți indicatorii pentru Zerind
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Zerind | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,7 ‰ | 16,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.532 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,8 ‰ | 16,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.462 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,6 ‰ | 6,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 547 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,7 ‰ | 11,7 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.979 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Zerind | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,85 km | 5,39 km | 7,67 km | pe locul 1.322 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 704 | 207.810 | 10.177.161 | pe locul 2.920 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 484,8 ‰ | 454,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.582 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 47,7 m² | 56,8 m² | 50,3 m² | pe locul 1.883 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Zerind | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 11,43 km | 5,39 km | 6,17 km | pe locul 133 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 123 m³ | 6.148 m³ | 325.688 m³ | pe locul 816 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Zerind | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 27,5 ‰ | 56,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.740 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,69 ‰ | 3,43 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.789 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Zerind | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 102 ‰ | 284 ‰ | 71 ‰ | pe locul 988 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,2% | 1,7% | 2,3% | pe locul 2.276 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Zerind | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 15,2 ‰ | 16,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 575 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Zerind | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 6,9 m³ | 35,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.486 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Zerind | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 2,07 ‰ | 3,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 242 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 2,07 ‰ | 0,83 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 4 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,69 ‰ | 0,67 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 567 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Zerind | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 130 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 549 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,9 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 402 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Zerind
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor22 · 25,3%
- Transport și depozitare13 · 14,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit9 · 10,3%
- Activități administrative și servicii de suport9 · 10,3%
- Industria prelucrătoare7 · 8,0%
- Construcții5 · 5,7%
- Hoteluri și restaurante5 · 5,7%
- Tranzacții imobiliare4 · 4,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor15 · 17,2%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor14 · 16,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte10 · 11,5%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe9 · 10,3%
- Activități de închiriere și leasing8 · 9,2%
- Lucrări speciale de construcții5 · 5,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi5 · 5,7%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora4 · 4,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație4 · 4,6%
- Tranzacții imobiliare4 · 4,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Zerind?
Populația localității Zerind este de 1.452 (2026), pe locul 2.768 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Zerind?
Zerind are o suprafață de 62,5 km², cu o densitate a populației de 23 loc./km².
Populația din Zerind crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Zerind a trecut de la 1.443 la 1.452, adică o variație de +0,6%.
Unde se află Zerind?
Zerind se află în județul Arad. Latitudine 46,613, longitudine 21,496.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Zerind?
În Zerind, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 2,07 ‰ (2024), pe locul 4 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Zerind?
În Zerind, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 6,9 m³ (2025), pe locul 2.486 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Care localități se învecinează cu Zerind?
Cele mai apropiate de Zerind sunt: Avram Iancu (6,4 km), Pilu (10 km), Chișineu-Criș (10 km), Socodor (11 km), Mișca (12 km).