Hârlău: populație și statistici
Hârlău are o populație de 16.230 (2026), pe o suprafață de 35,2 km², cu o densitate a populației de 461 loc./km². Se află pe locul 142 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +30,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 16.230
- 35,2 km²
- 461 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Iași după populație: Hârlău ocupă locul 7 (număr de localități: 98).
Locuințe la 1 000 de locuitori: 232,5 ‰ în Hârlău, față de o medie de 423,3 ‰ în județul Iași și 470,2 ‰ la nivel național.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 1,60 ‰ în Hârlău, față de o medie de 0,59 ‰ în județul Iași și 0,60 ‰ la nivel național.
Hârlău: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 159).
Hârlău în cifre
Unde se află Hârlău?
localități vecine
- Scobinți4,9 km · 7.652
- Ceplenița7,5 km · 4.513
- Cotnari11 km · 7.082
- Deleni11 km · 9.789
- Frumușica11 km · 5.776
- Prăjeni12 km · 3.202
- Todirești12 km · 5.042
- Sirețel15 km · 4.705
Toate localitățile din județul Iași
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Hârlău în timp
Populația localității Hârlău a fost de 12.453 în 2016 și de 16.230 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 15.573 |
| 2022 | 16.024 |
| 2023 | 16.805 |
| 2024 | 16.819 |
| 2025 | 16.545 |
| 2026 | 16.230 |
Știați că?
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.927.
- Densitatea populației sale este de 5,1 ori media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Scobinți, la 4,9 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Pașcani (populație: 43.302), la 24 km distanță.
Toți indicatorii pentru Hârlău
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Hârlău | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,3 ‰ | 25,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.597 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 33,6 ‰ | 30,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 38 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,3 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 942 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 6,4 ‰ | 8,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.080 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Hârlău | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 2,46 km | 3,80 km | 7,67 km | pe locul 2.539 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,05 ‰ | 2,21 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.587 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 3.773 | 417.276 | 10.177.161 | pe locul 312 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 232,5 ‰ | 423,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.153 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 47,7 m² | 48,4 m² | 50,3 m² | pe locul 1.883 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,48 ‰ | 3,34 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 861 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Hârlău | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 7,14 km | 3,45 km | 6,17 km | pe locul 390 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 156 m³ | 7.241 m³ | 325.688 m³ | pe locul 757 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Hârlău | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 24,5 ‰ | 46,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.020 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,91 ‰ | 3,19 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.739 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Hârlău | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 125 ‰ | 189 ‰ | 71 ‰ | pe locul 750 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,5% | 1,5% | 2,3% | pe locul 2.069 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Hârlău | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 16,0 m³ | 30,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.065 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,48 km | 2,19 km | 4,05 km | pe locul 1.445 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Hârlău | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 4,68 ‰ | 5,12 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 50 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 1,60 ‰ | 0,59 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 23 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 1,73 ‰ | 1,35 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 36 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Hârlău | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 192 ‰ | 187 ‰ | 91 ‰ | pe locul 141 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,1 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.857 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Hârlău
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor238 · 27,1%
- Transport și depozitare127 · 14,4%
- Construcții97 · 11,0%
- Activități administrative și servicii de suport70 · 8,0%
- Industria prelucrătoare69 · 7,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice47 · 5,3%
- Hoteluri și restaurante42 · 4,8%
- Alte activități de servicii42 · 4,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor159 · 18,1%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor133 · 15,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte101 · 11,5%
- Lucrări speciale de construcții90 · 10,2%
- Construcții de clădiri72 · 8,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi61 · 6,9%
- Lucrări de geniu civil45 · 5,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație39 · 4,4%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi33 · 3,8%
- Tranzacții imobiliare30 · 3,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Hârlău?
Populația localității Hârlău este de 16.230 (2026), pe locul 142 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Hârlău?
Hârlău are o suprafață de 35,2 km², cu o densitate a populației de 461 loc./km².
Populația din Hârlău crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Hârlău a trecut de la 12.453 la 16.230, adică o variație de +30,3%.
Unde se află Hârlău?
Hârlău se află în județul Iași. Latitudine 47,428, longitudine 26,911.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Hârlău?
În Hârlău, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 232,5 ‰ (2025), pe locul 3.153 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Hârlău?
În Hârlău, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 1,60 ‰ (2024), pe locul 23 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Care localități se învecinează cu Hârlău?
Cele mai apropiate de Hârlău sunt: Scobinți (4,9 km), Ceplenița (7,5 km), Cotnari (11 km), Deleni (11 km), Frumușica (11 km).