Poienarii de Argeș: populație și statistici
Poienarii de Argeș are o populație de 888 (2026), pe o suprafață de 21,1 km², cu o densitate a populației de 42,1 loc./km². Se află pe locul 3.089 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −11,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 888
- 21,1 km²
- 42 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Argeș după populație: Poienarii de Argeș ocupă locul 100 (număr de localități: 102).
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 2,25 ‰ în Poienarii de Argeș, față de o medie de 0,55 ‰ în județul Argeș și 0,60 ‰ la nivel național.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 11,3 în Poienarii de Argeș, față de o medie de 3,5 la 10 000 loc. în județul Argeș și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Poienarii de Argeș: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 10).
Poienarii de Argeș în cifre
Unde se află Poienarii de Argeș?
Populația din Poienarii de Argeș în timp
Populația localității Poienarii de Argeș a fost de 999 în 2016 și de 888 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 948 |
| 2022 | 921 |
| 2023 | 902 |
| 2024 | 887 |
| 2025 | 895 |
| 2026 | 888 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Argeș pentru „Medici de familie la 1 000 de locuitori”.
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 2.951.
- Densitatea populației sale este de 2,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Ciofrângeni (populație: 2.142), la 4,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Poienarii de Argeș
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Poienarii de Argeș | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 7,9 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.036 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,1 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.009 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,9 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.096 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,8 ‰ | 11,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 895 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Poienarii de Argeș | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 24,77 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 76 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,38 ‰ | 2,27 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 470 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 607 | 316.668 | 10.177.161 | pe locul 3.039 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 683,6 ‰ | 525,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 304 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 53,8 m² | 51,5 m² | 50,3 m² | pe locul 1.165 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Poienarii de Argeș | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 37,2 ‰ | 58,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 993 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 5,63 ‰ | 3,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 193 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Poienarii de Argeș | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 122 ‰ | 258 ‰ | 71 ‰ | pe locul 777 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,9% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.803 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Poienarii de Argeș | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 29,3 m³ | 42,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.171 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Poienarii de Argeș | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 2,25 ‰ | 2,65 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 225 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 2,25 ‰ | 0,55 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Poienarii de Argeș | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 73 ‰ | 160 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.344 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 11,3 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 74 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Poienarii de Argeș
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor13 · 16,9%
- Construcții10 · 13,0%
- Transport și depozitare10 · 13,0%
- Industria prelucrătoare7 · 9,1%
- Activități administrative și servicii de suport7 · 9,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice6 · 7,8%
- Tranzacții imobiliare5 · 6,5%
- Distribuția apei; salubritate, gestionarea deșeurilor, activități de decontaminare4 · 5,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor10 · 13,0%
- Lucrări speciale de construcții9 · 11,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte8 · 10,4%
- Construcții de clădiri7 · 9,1%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor7 · 9,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi6 · 7,8%
- Tranzacții imobiliare5 · 6,5%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management4 · 5,2%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)3 · 3,9%
- Colectarea, tratarea și eliminarea deșeurilor; activități de recuperare a materialelor3 · 3,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Poienarii de Argeș?
Populația localității Poienarii de Argeș este de 888 (2026), pe locul 3.089 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Poienarii de Argeș?
Poienarii de Argeș are o suprafață de 21,1 km², cu o densitate a populației de 42 loc./km².
Populația din Poienarii de Argeș crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Poienarii de Argeș a trecut de la 999 la 888, adică o variație de −11,1%.
Unde se află Poienarii de Argeș?
Poienarii de Argeș se află în județul Argeș. Latitudine 45,065, longitudine 24,545.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Poienarii de Argeș?
În Poienarii de Argeș, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 2,25 ‰ (2024), pe locul 2 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Poienarii de Argeș?
În Poienarii de Argeș, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 11,3 la 10 000 loc. (2025), pe locul 74 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Care localități se învecinează cu Poienarii de Argeș?
Cele mai apropiate de Poienarii de Argeș sunt: Ciofrângeni (4,3 km), Morărești (5,2 km), Golești (6,2 km), Milcoiu (6,8 km), Băiculești (9,2 km).