Comandău: populație și statistici
Comandău are o populație de 918 (2026), pe o suprafață de 31,5 km², cu o densitate a populației de 29,1 loc./km². Se află pe locul 3.079 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −9,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 918
- 31,5 km²
- 29 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Covasna după populație: Comandău ocupă locul 45 (număr de localități: 45).
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Comandău, față de o medie de 1,34 ‰ în județul Covasna și 3,92 ‰ la nivel național.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 1,09 ‰ în Comandău, față de o medie de 0,45 ‰ în județul Covasna și 0,60 ‰ la nivel național.
Comandău: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 14).
Comandău în cifre
Unde se află Comandău?
Populația din Comandău în timp
Populația localității Comandău a fost de 1.011 în 2016 și de 918 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 952 |
| 2022 | 948 |
| 2023 | 944 |
| 2024 | 940 |
| 2025 | 932 |
| 2026 | 918 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Covasna pentru „Medici de familie la 1 000 de locuitori”.
- Locul 1 în județul Covasna pentru „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.416.
- Densitatea populației sale este de 3,1 ori mai mică decât media națională.
Toți indicatorii pentru Comandău
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Comandău | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,8 ‰ | 10,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.818 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,3 ‰ | 11,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.074 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,4 ‰ | 7,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.728 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,3 ‰ | 11,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 993 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Comandău | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,08 km | 5,18 km | 7,67 km | pe locul 1.495 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 5,45 ‰ | 1,25 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 217 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 540 | 96.240 | 10.177.161 | pe locul 3.098 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 588,2 ‰ | 438,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 677 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 42,3 m² | 49,7 m² | 50,3 m² | pe locul 2.518 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,09 ‰ | 0,99 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.081 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Comandău | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 29,4 ‰ | 31,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.581 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,00 ‰ | 1,34 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 3.005 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Comandău | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 90 ‰ | 242 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.169 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 7,6% | 3,9% | 2,3% | pe locul 366 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Comandău | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 6,3 înnoptări | 3,2 | 0,4 | pe locul 78 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 2.193 ‰ | 835 ‰ | 200 ‰ | pe locul 109 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 150,3 ‰ | 29,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 79 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Comandău | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 28,3 m³ | 33,4 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.248 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,74 km | 4,46 km | 4,05 km | pe locul 1.385 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Comandău | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,09 ‰ | 1,99 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 438 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 1,09 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 92 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Comandău | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 63 ‰ | 147 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.674 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 10,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 84 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Comandău
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor20 · 22,0%
- Industria prelucrătoare13 · 14,3%
- Activități administrative și servicii de suport10 · 11,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit8 · 8,8%
- Construcții8 · 8,8%
- Hoteluri și restaurante8 · 8,8%
- Transport și depozitare7 · 7,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice4 · 4,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor14 · 15,4%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor13 · 14,3%
- Silvicultură și exploatare forestieră7 · 7,7%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)7 · 7,7%
- Lucrări speciale de construcții7 · 7,7%
- Hoteluri și alte facilități de cazare7 · 7,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație7 · 7,7%
- Construcții de clădiri6 · 6,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte6 · 6,6%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi6 · 6,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Comandău?
Populația localității Comandău este de 918 (2026), pe locul 3.079 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Comandău?
Comandău are o suprafață de 31,5 km², cu o densitate a populației de 29 loc./km².
Populația din Comandău crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Comandău a trecut de la 1.011 la 918, adică o variație de −9,2%.
Unde se află Comandău?
Comandău se află în județul Covasna. Latitudine 45,722, longitudine 26,337.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Comandău?
În Comandău, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2026), pe locul 3.005 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Comandău?
În Comandău, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 1,09 ‰ (2024), pe locul 92 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Care localități se învecinează cu Comandău?
Cele mai apropiate de Comandău sunt: Zagon (8,9 km), Gura Teghii (13 km), Covasna (18 km), Ghelința (19 km), Barcani (20 km).