Vânători (Mehedinți): populație și statistici
Vânători are o populație de 1.766 (2026), pe o suprafață de 51,8 km², cu o densitate a populației de 34,1 loc./km². Se află pe locul 2.535 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.766
- 51,8 km²
- 34 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mehedinți după populație: Vânători ocupă locul 37 (număr de localități: 66).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 18,8% în Vânători, față de o medie de 4,5% în județul Mehedinți și 2,0% la nivel național.
Decese la 1 000 de locuitori: 25,5 ‰ în Vânători, față de o medie de 12,6 ‰ în județul Mehedinți și 11,1 ‰ la nivel național.
Vânători: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 12).
Vânători în cifre
Unde se află Vânători?
Populația din Vânători în timp
Populația localității Vânători a fost de 1.924 în 2016 și de 1.766 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.848 |
| 2022 | 1.810 |
| 2023 | 1.808 |
| 2024 | 1.794 |
| 2025 | 1.779 |
| 2026 | 1.766 |
Știați că?
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.258.
- Densitatea populației sale este de 2,7 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Cujmir (populație: 3.029), la 5,1 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vânători
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vânători | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 26,0 ‰ | 16,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 378 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,6 ‰ | 20,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.499 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,9 ‰ | 5,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.096 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 25,5 ‰ | 12,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 60 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vânători | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 4,70 km | 5,91 km | 7,67 km | pe locul 2.101 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.129 | 144.589 | 10.177.161 | pe locul 2.209 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 639,3 ‰ | 552,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 451 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 58,4 m² | 48,6 m² | 50,3 m² | pe locul 749 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Vânători | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 22,1 ‰ | 34,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.228 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,70 ‰ | 1,95 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.940 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vânători | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 33 ‰ | 179 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.845 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 18,8% | 4,5% | 2,3% | pe locul 33 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Vânători | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 88,3 m³ | 36,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 101 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,96 km | 2,90 km | 4,05 km | pe locul 867 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Vânători | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,13 ‰ | 2,12 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 424 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 1,13 ‰ | 0,58 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 80 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Vânători | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 66 ‰ | 136 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.582 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 643 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vânători
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor16 · 19,0%
- Transport și depozitare9 · 10,7%
- Industria prelucrătoare8 · 9,5%
- Construcții8 · 9,5%
- Hoteluri și restaurante8 · 9,5%
- Activități administrative și servicii de suport7 · 8,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit6 · 7,1%
- Informații și comunicații4 · 4,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor12 · 14,3%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor12 · 14,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație8 · 9,5%
- Construcții de clădiri6 · 7,1%
- Lucrări speciale de construcții6 · 7,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte5 · 6,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi5 · 6,0%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe4 · 4,8%
- Activități de servicii informatice4 · 4,8%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi4 · 4,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vânători?
Populația localității Vânători este de 1.766 (2026), pe locul 2.535 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vânători?
Vânători are o suprafață de 51,8 km², cu o densitate a populației de 34 loc./km².
Populația din Vânători crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vânători a trecut de la 1.924 la 1.766, adică o variație de −8,2%.
Unde se află Vânători?
Vânători se află în județul Mehedinți. Latitudine 44,252, longitudine 22,901.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Vânători?
În Vânători, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 18,8% (2026), pe locul 33 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vânători?
În Vânători, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 25,5 ‰ (2025), pe locul 60 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Vânători?
Cele mai apropiate de Vânători sunt: Cujmir (5,1 km), Punghina (6,4 km), Braniștea (8,2 km), Vrata (8,5 km), Obârșia de Câmp (11 km).