Giulești: populație și statistici
Giulești are o populație de 3.122 (2026), pe o suprafață de 78,4 km², cu o densitate a populației de 39,8 loc./km². Se află pe locul 1.499 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.122
- 78,4 km²
- 40 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Maramureș după populație: Giulești ocupă locul 41 (număr de localități: 76).
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 1,28 ‰ în Giulești, față de o medie de 0,50 ‰ în județul Maramureș și 0,60 ‰ la nivel național.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 74,3 m² în Giulești, față de o medie de 55,3 m² în județul Maramureș și 51,1 m² la nivel național.
Giulești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 61).
Giulești în cifre
Unde se află Giulești?
Populația din Giulești în timp
Populația localității Giulești a fost de 3.212 în 2016 și de 3.122 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.154 |
| 2022 | 3.125 |
| 2023 | 3.135 |
| 2024 | 3.147 |
| 2025 | 3.146 |
| 2026 | 3.122 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Maramureș pentru „Medici de familie la 1 000 de locuitori”.
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.976.
- Densitatea populației sale este de 2,3 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Oncești, la 5,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sighetu Marmației (populație: 40.600), la 12 km distanță.
Toți indicatorii pentru Giulești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Giulești | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,0 ‰ | 13,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.377 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,8 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.462 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,7 ‰ | 6,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.657 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 18,3 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 497 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Giulești | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,65 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 1.154 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,28 ‰ | 2,03 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.399 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.271 | 213.319 | 10.177.161 | pe locul 1.933 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 407,1 ‰ | 422,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.585 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 74,3 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 82 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,64 ‰ | 2,07 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.421 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Giulești | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 43,9 ‰ | 50,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 697 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,52 ‰ | 3,58 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 664 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Giulești | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 114 ‰ | 216 ‰ | 71 ‰ | pe locul 844 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,4% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.140 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Giulești | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,5 înnoptări | 1,3 | 0,4 | pe locul 523 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 244 ‰ | 687 ‰ | 200 ‰ | pe locul 579 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 48,4 ‰ | 28,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 227 din 1.362 |
Sănătate
| Indicator | Giulești | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,28 ‰ | 2,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 369 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 1,28 ‰ | 0,50 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 52 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,64 ‰ | 0,94 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 679 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Giulești | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 60 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.753 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,2 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.781 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Giulești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor85 · 24,1%
- Transport și depozitare55 · 15,6%
- Construcții42 · 11,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit34 · 9,6%
- Industria prelucrătoare33 · 9,3%
- Hoteluri și restaurante30 · 8,5%
- Activități administrative și servicii de suport19 · 5,4%
- Alte activități de servicii16 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor61 · 17,3%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor51 · 14,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte51 · 14,4%
- Lucrări speciale de construcții37 · 10,5%
- Construcții de clădiri33 · 9,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe27 · 7,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație21 · 5,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi20 · 5,7%
- Lucrări de geniu civil18 · 5,1%
- Hoteluri și alte facilități de cazare18 · 5,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Giulești?
Populația localității Giulești este de 3.122 (2026), pe locul 1.499 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Giulești?
Giulești are o suprafață de 78,4 km², cu o densitate a populației de 40 loc./km².
Populația din Giulești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Giulești a trecut de la 3.212 la 3.122, adică o variație de −2,8%.
Unde se află Giulești?
Giulești se află în județul Maramureș. Latitudine 47,822, longitudine 23,931.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Giulești?
În Giulești, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 1,28 ‰ (2024), pe locul 52 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Giulești?
În Giulești, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 74,3 m² (2025), pe locul 82 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Care localități se învecinează cu Giulești?
Cele mai apropiate de Giulești sunt: Oncești (5,4 km), Vadu Izei (7,1 km), Călinești (8,3 km), Bârsana (9,5 km), Ocna Șugatag (10 km).