Păuca: populație și statistici
Păuca are o populație de 1.742 (2026), pe o suprafață de 74,0 km², cu o densitate a populației de 23,5 loc./km². Se află pe locul 2.557 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −16,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.742
- 74,0 km²
- 24 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Sibiu după populație: Păuca ocupă locul 51 (număr de localități: 64).
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 17,11 km în Păuca, față de o medie de 3,82 km în județul Sibiu și 3,05 km la nivel național.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 1,15 ‰ în Păuca, față de o medie de 0,68 ‰ în județul Sibiu și 0,60 ‰ la nivel național.
Păuca: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 18).
Păuca în cifre
Unde se află Păuca?
localități vecine
- Roșia de Secaș5,1 km · 1.561
- Cenade8,5 km · 1.046
- Cergău9,0 km · 1.543
- Ohaba9,3 km · 541
- Ludoș10 km · 615
- Doștat11 km · 1.040
- Loamneș12 km · 2.886
- Berghin13 km · 1.894
Toate localitățile din județul Sibiu
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Păuca în timp
Populația localității Păuca a fost de 2.093 în 2016 și de 1.742 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.836 |
| 2022 | 1.807 |
| 2023 | 1.774 |
| 2024 | 1.770 |
| 2025 | 1.754 |
| 2026 | 1.742 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Sibiu pentru „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.371.
- Densitatea populației sale este de 3,9 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Roșia de Secaș, la 5,1 km.
Toți indicatorii pentru Păuca
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Păuca | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,1 ‰ | 19,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.553 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,8 ‰ | 18,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.430 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,0 ‰ | 7,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.051 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,1 ‰ | 9,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 838 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Păuca | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 12,06 km | 4,47 km | 7,67 km | pe locul 628 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 993 | 211.601 | 10.177.161 | pe locul 2.448 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 570,0 ‰ | 452,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 775 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 45,1 m² | 53,7 m² | 50,3 m² | pe locul 2.216 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Păuca | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 14,35 km | 4,10 km | 6,17 km | pe locul 75 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 274 m³ | 14.867 m³ | 325.688 m³ | pe locul 500 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Păuca | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 21,8 ‰ | 57,0 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.260 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,72 ‰ | 4,13 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.924 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Păuca | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 60 ‰ | 296 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.886 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,6% | 2,1% | 2,3% | pe locul 2.803 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Păuca | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 29,9 m³ | 43,1 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.138 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 17,11 km | 3,82 km | 4,05 km | pe locul 25 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Păuca | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,15 ‰ | 3,54 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 412 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 1,15 ‰ | 0,68 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 72 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 1,16 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Păuca | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 71 ‰ | 177 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.435 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,7 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 643 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Păuca
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor20 · 19,4%
- Transport și depozitare16 · 15,5%
- Construcții14 · 13,6%
- Activități administrative și servicii de suport10 · 9,7%
- Agricultură, silvicultură și pescuit9 · 8,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice9 · 8,7%
- Industria prelucrătoare7 · 6,8%
- Tranzacții imobiliare6 · 5,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor18 · 17,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte13 · 12,6%
- Construcții de clădiri12 · 11,7%
- Lucrări speciale de construcții10 · 9,7%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor9 · 8,7%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe8 · 7,8%
- Tranzacții imobiliare6 · 5,8%
- Activități de închiriere și leasing6 · 5,8%
- Lucrări de geniu civil5 · 4,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi4 · 3,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Păuca?
Populația localității Păuca este de 1.742 (2026), pe locul 2.557 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Păuca?
Păuca are o suprafață de 74,0 km², cu o densitate a populației de 24 loc./km².
Populația din Păuca crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Păuca a trecut de la 2.093 la 1.742, adică o variație de −16,8%.
Unde se află Păuca?
Păuca se află în județul Sibiu. Latitudine 46,019, longitudine 23,902.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Păuca?
În Păuca, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 17,11 km (2025), pe locul 25 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Păuca?
În Păuca, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 1,15 ‰ (2024), pe locul 72 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Care localități se învecinează cu Păuca?
Cele mai apropiate de Păuca sunt: Roșia de Secaș (5,1 km), Cenade (8,5 km), Cergău (9,0 km), Ohaba (9,3 km), Ludoș (10 km).