Cezieni: populație și statistici
Cezieni are o populație de 1.502 (2026), pe o suprafață de 38,0 km², cu o densitate a populației de 39,5 loc./km². Se află pe locul 2.729 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −11,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.502
- 38,0 km²
- 40 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Olt după populație: Cezieni ocupă locul 86 (număr de localități: 112).
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 2,00 ‰ în Cezieni, față de o medie de 0,67 ‰ în județul Olt și 0,60 ‰ la nivel național.
Decese la 1 000 de locuitori: 26,0 ‰ în Cezieni, față de o medie de 13,3 ‰ în județul Olt și 11,1 ‰ la nivel național.
Cezieni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 12).
Cezieni în cifre
Unde se află Cezieni?
Populația din Cezieni în timp
Populația localității Cezieni a fost de 1.702 în 2016 și de 1.502 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.567 |
| 2022 | 1.539 |
| 2023 | 1.519 |
| 2024 | 1.498 |
| 2025 | 1.497 |
| 2026 | 1.502 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Olt pentru „Medici de familie la 1 000 de locuitori”.
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.322.
- Densitatea populației sale este de 2,3 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Osica de Jos, la 4,6 km.
Toți indicatorii pentru Cezieni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Cezieni | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 30,6 ‰ | 16,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 214 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,0 ‰ | 19,5 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 555 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,3 ‰ | 5,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.347 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 26,0 ‰ | 13,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 51 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Cezieni | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 12,98 km | 7,19 km | 7,67 km | pe locul 525 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,33 ‰ | 1,41 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.358 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 772 | 211.826 | 10.177.161 | pe locul 2.833 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 514,0 ‰ | 526,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.269 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 41,7 m² | 47,1 m² | 50,3 m² | pe locul 2.574 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,67 ‰ | 1,82 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.388 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Cezieni | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 21,3 ‰ | 37,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.321 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,67 ‰ | 2,31 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.799 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Cezieni | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 90 ‰ | 187 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.169 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,2% | 3,1% | 2,3% | pe locul 663 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Cezieni | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 45,3 m³ | 38,9 m³ | 27,2 m³ | pe locul 511 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Cezieni | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 2,00 ‰ | 1,96 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 246 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 2,00 ‰ | 0,67 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 6 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Cezieni | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 47 ‰ | 137 ‰ | 91 ‰ | pe locul 3.003 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,7 la 10 000 loc. | 3,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 435 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Cezieni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor17 · 21,5%
- Transport și depozitare10 · 12,7%
- Agricultură, silvicultură și pescuit8 · 10,1%
- Industria prelucrătoare8 · 10,1%
- Construcții8 · 10,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice6 · 7,6%
- Informații și comunicații5 · 6,3%
- Tranzacții imobiliare5 · 6,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor12 · 15,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor11 · 13,9%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe8 · 10,1%
- Lucrări speciale de construcții8 · 10,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte7 · 8,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi5 · 6,3%
- Tranzacții imobiliare5 · 6,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație4 · 5,1%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice4 · 5,1%
- Fabricarea produselor alimentare3 · 3,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Cezieni?
Populația localității Cezieni este de 1.502 (2026), pe locul 2.729 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Cezieni?
Cezieni are o suprafață de 38,0 km², cu o densitate a populației de 40 loc./km².
Populația din Cezieni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Cezieni a trecut de la 1.702 la 1.502, adică o variație de −11,8%.
Unde se află Cezieni?
Cezieni se află în județul Olt. Latitudine 44,187, longitudine 24,264.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cezieni?
În Cezieni, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 2,00 ‰ (2024), pe locul 6 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cezieni?
În Cezieni, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 26,0 ‰ (2025), pe locul 51 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Cezieni?
Cele mai apropiate de Cezieni sunt: Osica de Jos (4,6 km), Drăghiceni (6,2 km), Dobrun (7,7 km), Teslui (8,3 km), Dobrosloveni (8,3 km).