Valea Ierii: populație și statistici
Valea Ierii are o populație de 856 (2026), pe o suprafață de 148,4 km², cu o densitate a populației de 5,8 loc./km². Se află pe locul 3.098 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 856
- 148,4 km²
- 6 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Cluj după populație: Valea Ierii ocupă locul 80 (număr de localități: 81).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 32,7 ‰ în Valea Ierii, față de o medie de 18,2 ‰ în județul Cluj și 20,1 ‰ la nivel național.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 94,6 ‰ în Valea Ierii, față de o medie de 97,8 ‰ în județul Cluj și 60,3 ‰ la nivel național.
Valea Ierii: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 43).
Valea Ierii în cifre
Unde se află Valea Ierii?
localități vecine
- Bistra8,9 km · 4.309
- Băișoara12 km · 1.979
- Măguri-Răcătău12 km · 2.223
- Ocoliș16 km · 453
- Baia de Arieș17 km · 3.480
- Poșaga18 km · 848
- Lupșa19 km · 2.709
- Mărișel19 km · 1.465
Toate localitățile din județul Cluj
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Valea Ierii în timp
Populația localității Valea Ierii a fost de 937 în 2016 și de 856 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 933 |
| 2022 | 914 |
| 2023 | 893 |
| 2024 | 873 |
| 2025 | 858 |
| 2026 | 856 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Cluj pentru „Medici de familie la 1 000 de locuitori”.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 20.791.
- Densitatea populației sale este de 15,7 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Bistra (populație: 4.309), la 8,9 km distanță.
Toți indicatorii pentru Valea Ierii
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Valea Ierii | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 43,2 ‰ | 22,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 99 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 32,7 ‰ | 18,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 42 din 3.163 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,0 ‰ | 10,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.295 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Valea Ierii | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 15,42 km | 4,84 km | 7,67 km | pe locul 336 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,17 ‰ | 1,77 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.496 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 571 | 385.061 | 10.177.161 | pe locul 3.062 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 667,1 ‰ | 515,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 348 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 38,5 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 2.824 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,34 ‰ | 5,13 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 536 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Valea Ierii | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 94,6 ‰ | 97,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 74 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 5,84 ‰ | 6,06 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 172 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Valea Ierii | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 137 ‰ | 349 ‰ | 71 ‰ | pe locul 668 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,3% | 1,2% | 2,3% | pe locul 834 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Valea Ierii | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,4 înnoptări | 1,8 | 0,4 | pe locul 582 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 181 ‰ | 1.010 ‰ | 200 ‰ | pe locul 655 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 58,4 ‰ | 26,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 194 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Valea Ierii | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 24,5 m³ | 49,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.475 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Valea Ierii | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,17 ‰ | 6,15 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 400 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 1,17 ‰ | 0,66 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 66 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Valea Ierii | Cluj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 39 ‰ | 245 ‰ | 91 ‰ | pe locul 3.062 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 11,7 la 10 000 loc. | 3,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 63 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Valea Ierii
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor53 · 20,4%
- Transport și depozitare34 · 13,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit32 · 12,3%
- Industria prelucrătoare27 · 10,4%
- Construcții27 · 10,4%
- Hoteluri și restaurante21 · 8,1%
- Activități administrative și servicii de suport19 · 7,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice15 · 5,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor43 · 16,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor34 · 13,1%
- Silvicultură și exploatare forestieră31 · 11,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi28 · 10,8%
- Lucrări speciale de construcții26 · 10,0%
- Construcții de clădiri24 · 9,2%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)18 · 6,9%
- Hoteluri și alte facilități de cazare17 · 6,5%
- Lucrări de geniu civil14 · 5,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte13 · 5,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Valea Ierii?
Populația localității Valea Ierii este de 856 (2026), pe locul 3.098 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Valea Ierii?
Valea Ierii are o suprafață de 148,4 km², cu o densitate a populației de 6 loc./km².
Populația din Valea Ierii crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Valea Ierii a trecut de la 937 la 856, adică o variație de −8,6%.
Unde se află Valea Ierii?
Valea Ierii se află în județul Cluj. Latitudine 46,531, longitudine 23,227.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Valea Ierii?
În Valea Ierii, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 32,7 ‰ (2025), pe locul 42 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Valea Ierii?
În Valea Ierii, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 94,6 ‰ (2026), pe locul 74 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Care localități se învecinează cu Valea Ierii?
Cele mai apropiate de Valea Ierii sunt: Bistra (8,9 km), Băișoara (12 km), Măguri-Răcătău (12 km), Ocoliș (16 km), Baia de Arieș (17 km).