Cungrea: populație și statistici
Cungrea are o populație de 1.622 (2026), pe o suprafață de 66,6 km², cu o densitate a populației de 24,4 loc./km². Se află pe locul 2.640 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −17,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.622
- 66,6 km²
- 24 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Olt după populație: Cungrea ocupă locul 79 (număr de localități: 112).
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 1,23 ‰ în Cungrea, față de o medie de 0,67 ‰ în județul Olt și 0,60 ‰ la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 810,1 ‰ în Cungrea, față de o medie de 526,0 ‰ în județul Olt și 470,2 ‰ la nivel național.
Cungrea: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 15).
Cungrea în cifre
Unde se află Cungrea?
Populația din Cungrea în timp
Populația localității Cungrea a fost de 1.966 în 2016 și de 1.622 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.779 |
| 2022 | 1.738 |
| 2023 | 1.709 |
| 2024 | 1.678 |
| 2025 | 1.662 |
| 2026 | 1.622 |
Știați că?
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.324.
- Densitatea populației sale este de 3,7 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Verguleasa (populație: 2.448), la 5,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Cungrea
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Cungrea | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,8 ‰ | 16,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.876 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,3 ‰ | 19,5 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 853 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 3,1 ‰ | 5,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 3.036 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 22,8 ‰ | 13,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 157 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Cungrea | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,78 km | 7,19 km | 7,67 km | pe locul 1.568 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.314 | 211.826 | 10.177.161 | pe locul 1.848 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 810,1 ‰ | 526,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 110 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 44,9 m² | 47,1 m² | 50,3 m² | pe locul 2.245 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Cungrea | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 5,43 km | 3,43 km | 6,17 km | pe locul 586 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 116 m³ | 4.558 m³ | 325.688 m³ | pe locul 830 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Cungrea | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 16,6 ‰ | 37,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.698 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,08 ‰ | 2,31 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 887 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Cungrea | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 185 ‰ | 187 ‰ | 71 ‰ | pe locul 445 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,2% | 3,1% | 2,3% | pe locul 2.276 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Cungrea | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 22,8 m³ | 38,9 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.604 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Cungrea | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,23 ‰ | 1,96 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 385 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 1,23 ‰ | 0,67 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 60 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Cungrea | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 44 ‰ | 137 ‰ | 91 ‰ | pe locul 3.025 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,2 la 10 000 loc. | 3,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 538 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Cungrea
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor17 · 18,7%
- Industria prelucrătoare9 · 9,9%
- Transport și depozitare9 · 9,9%
- Activități administrative și servicii de suport9 · 9,9%
- Alte activități de servicii8 · 8,8%
- Hoteluri și restaurante7 · 7,7%
- Agricultură, silvicultură și pescuit6 · 6,6%
- Arte, spectacole și activități recreative5 · 5,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor15 · 16,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor9 · 9,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte8 · 8,8%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi7 · 7,7%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe6 · 6,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație6 · 6,6%
- Alte activități de servicii personale6 · 6,6%
- Fabricarea produselor alimentare5 · 5,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi5 · 5,5%
- Construcții de clădiri4 · 4,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Cungrea?
Populația localității Cungrea este de 1.622 (2026), pe locul 2.640 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Cungrea?
Cungrea are o suprafață de 66,6 km², cu o densitate a populației de 24 loc./km².
Populația din Cungrea crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Cungrea a trecut de la 1.966 la 1.622, adică o variație de −17,5%.
Unde se află Cungrea?
Cungrea se află în județul Olt. Latitudine 44,687, longitudine 24,385.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cungrea?
În Cungrea, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 1,23 ‰ (2024), pe locul 60 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cungrea?
În Cungrea, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 810,1 ‰ (2025), pe locul 110 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Cungrea?
Cele mai apropiate de Cungrea sunt: Verguleasa (5,3 km), Poboru (6,3 km), Vulturești (6,6 km), Dobroteasa (9,8 km), Drăgășani (10,0 km).