Murgași: populație și statistici
Murgași are o populație de 2.163 (2026), pe o suprafață de 99,9 km², cu o densitate a populației de 21,7 loc./km². Se află pe locul 2.204 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.163
- 99,9 km²
- 22 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Dolj după populație: Murgași ocupă locul 67 (număr de localități: 111).
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 1,39 ‰ în Murgași, față de o medie de 0,65 ‰ în județul Dolj și 0,60 ‰ la nivel național.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 24 ‰ în Murgași, față de o medie de 215 ‰ în județul Dolj și 252 ‰ la nivel național.
Murgași: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 33).
Murgași în cifre
Unde se află Murgași?
localități vecine
- Bulzești5,2 km · 1.156
- Goiești7,3 km · 3.001
- Dobrețu10 km · 1.080
- Fărcaș11 km · 2.010
- Melinești11 km · 3.654
- Bălcești11 km · 4.925
- Vulpeni13 km · 1.880
- Almăj14 km · 1.791
Toate localitățile din județul Dolj
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Murgași în timp
Populația localității Murgași a fost de 2.367 în 2016 și de 2.163 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.220 |
| 2022 | 2.181 |
| 2023 | 2.171 |
| 2024 | 2.191 |
| 2025 | 2.187 |
| 2026 | 2.163 |
Știați că?
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 13.989.
- Densitatea populației sale este de 4,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Bulzești, la 5,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Melinești (populație: 3.654), la 11 km distanță.
Toți indicatorii pentru Murgași
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Murgași | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,6 ‰ | 17,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.264 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,0 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.375 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 3,7 ‰ | 6,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.930 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,7 ‰ | 12,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 910 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Murgași | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 10,36 km | 5,11 km | 7,67 km | pe locul 842 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,77 ‰ | 2,10 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 627 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.600 | 309.497 | 10.177.161 | pe locul 1.395 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 739,7 ‰ | 469,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 191 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 39,5 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 2.757 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,39 ‰ | 2,46 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 906 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Murgași | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 46,7 ‰ | 55,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 597 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 5,09 ‰ | 3,58 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 259 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Murgași | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 24 ‰ | 215 ‰ | 71 ‰ | pe locul 3.063 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 12,2% | 5,0% | 2,3% | pe locul 132 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Murgași | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 27,7 m³ | 29,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.295 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Murgași | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 3,24 ‰ | 5,69 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 145 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 1,39 ‰ | 0,65 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 40 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 2,31 ‰ | 1,39 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 17 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Murgași | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 61 ‰ | 172 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.730 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,6 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.008 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Murgași
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor49 · 23,9%
- Construcții27 · 13,2%
- Transport și depozitare27 · 13,2%
- Activități administrative și servicii de suport19 · 9,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice14 · 6,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit13 · 6,3%
- Industria prelucrătoare12 · 5,9%
- Tranzacții imobiliare10 · 4,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor33 · 16,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor27 · 13,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte24 · 11,7%
- Lucrări speciale de construcții23 · 11,2%
- Construcții de clădiri19 · 9,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi16 · 7,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe10 · 4,9%
- Tranzacții imobiliare10 · 4,9%
- Activități de închiriere și leasing9 · 4,4%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră9 · 4,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Murgași?
Populația localității Murgași este de 2.163 (2026), pe locul 2.204 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Murgași?
Murgași are o suprafață de 99,9 km², cu o densitate a populației de 22 loc./km².
Populația din Murgași crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Murgași a trecut de la 2.367 la 2.163, adică o variație de −8,6%.
Unde se află Murgași?
Murgași se află în județul Dolj. Latitudine 44,537, longitudine 23,828.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Murgași?
În Murgași, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 1,39 ‰ (2024), pe locul 40 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Murgași?
În Murgași, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 24 ‰ (2024), pe locul 3.063 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Care localități se învecinează cu Murgași?
Cele mai apropiate de Murgași sunt: Bulzești (5,2 km), Goiești (7,3 km), Dobrețu (10 km), Fărcaș (11 km), Melinești (11 km).