Fărcașa (Maramureș): populație și statistici
Fărcașa are o populație de 4.234 (2026), pe o suprafață de 49,4 km², cu o densitate a populației de 85,8 loc./km². Se află pe locul 985 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +8,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.234
- 49,4 km²
- 86 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Maramureș după populație: Fărcașa ocupă locul 29 (număr de localități: 76).
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 657 ‰ în Fărcașa, față de o medie de 216 ‰ în județul Maramureș și 252 ‰ la nivel național.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 1,18 ‰ în Fărcașa, față de o medie de 0,50 ‰ în județul Maramureș și 0,60 ‰ la nivel național.
Fărcașa: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 71).
Fărcașa în cifre
Unde se află Fărcașa?
localități vecine
- Ardusat4,1 km · 2.979
- Gârdani6,8 km · 1.325
- Satulung7,5 km · 6.992
- Pomi8,2 km · 1.977
- Crucișor8,3 km · 2.519
- Sălsig9,4 km · 1.718
- Bârsău9,6 km · 2.146
- Recea10 km · 7.693
Toate localitățile din județul Maramureș
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Fărcașa în timp
Populația localității Fărcașa a fost de 3.922 în 2016 și de 4.234 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.048 |
| 2022 | 4.055 |
| 2023 | 4.070 |
| 2024 | 4.136 |
| 2025 | 4.206 |
| 2026 | 4.234 |
Știați că?
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.912.
- Cea mai apropiată localitate este Ardusat, la 4,1 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Satulung (populație: 6.992), la 7,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Fărcașa
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Fărcașa | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,0 ‰ | 13,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 648 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,1 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.911 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,4 ‰ | 6,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.826 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,3 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.099 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Fărcașa | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 12,80 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 543 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,83 ‰ | 2,03 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 612 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.582 | 213.319 | 10.177.161 | pe locul 1.413 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 373,6 ‰ | 422,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.890 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 70,1 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 156 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 5,20 ‰ | 2,07 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 185 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Fărcașa | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 10,16 km | 4,85 km | 6,17 km | pe locul 183 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 323 m³ | 7.107 m³ | 325.688 m³ | pe locul 391 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Fărcașa | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 40,6 ‰ | 50,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 829 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 5,20 ‰ | 3,58 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 246 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Fărcașa | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 657 ‰ | 216 ‰ | 71 ‰ | pe locul 16 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,6% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.803 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Fărcașa | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 35,7 m³ | 38,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 857 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 8,67 km | 3,36 km | 4,05 km | pe locul 251 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Fărcașa | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,18 ‰ | 2,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 396 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 1,18 ‰ | 0,50 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 64 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,47 ‰ | 0,94 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.097 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Fărcașa | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 156 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 291 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,7 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 966 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Fărcașa
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor98 · 22,1%
- Construcții64 · 14,4%
- Industria prelucrătoare54 · 12,2%
- Transport și depozitare39 · 8,8%
- Activități administrative și servicii de suport36 · 8,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice29 · 6,5%
- Hoteluri și restaurante26 · 5,9%
- Alte activități de servicii18 · 4,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor71 · 16,0%
- Lucrări speciale de construcții60 · 13,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor55 · 12,4%
- Construcții de clădiri42 · 9,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte28 · 6,3%
- Lucrări de geniu civil23 · 5,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație23 · 5,2%
- Fabricarea produselor metalice, exclusiv mașini, utilaje și instalații22 · 5,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi18 · 4,1%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră16 · 3,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Fărcașa?
Populația localității Fărcașa este de 4.234 (2026), pe locul 985 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Fărcașa?
Fărcașa are o suprafață de 49,4 km², cu o densitate a populației de 86 loc./km².
Populația din Fărcașa crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Fărcașa a trecut de la 3.922 la 4.234, adică o variație de +8,0%.
Unde se află Fărcașa?
Fărcașa se află în județul Maramureș. Latitudine 47,604, longitudine 23,346.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Fărcașa?
În Fărcașa, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 657 ‰ (2024), pe locul 16 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Fărcașa?
În Fărcașa, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 1,18 ‰ (2024), pe locul 64 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Care localități se învecinează cu Fărcașa?
Cele mai apropiate de Fărcașa sunt: Ardusat (4,1 km), Gârdani (6,8 km), Satulung (7,5 km), Pomi (8,2 km), Crucișor (8,3 km).