Bata: populație și statistici
Bata are o populație de 1.038 (2026), pe o suprafață de 78,3 km², cu o densitate a populației de 13,3 loc./km². Se află pe locul 3.031 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −1,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.038
- 78,3 km²
- 13 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Arad după populație: Bata ocupă locul 71 (număr de localități: 78).
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 1,93 ‰ în Bata, față de o medie de 0,83 ‰ în județul Arad și 0,60 ‰ la nivel național.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 9,6 în Bata, față de o medie de 3,5 la 10 000 loc. în județul Arad și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Bata: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei) (număr de societăți: 7).
Bata în cifre
Unde se află Bata?
localități vecine
- Ohaba Lungă7,5 km · 914
- Vărădia de Mureș12 km · 1.525
- Birchiș12 km · 1.729
- Ususău13 km · 1.505
- Mănăștiur14 km · 1.676
- Bârzava14 km · 2.228
- Săvârșin15 km · 2.827
- Bara17 km · 358
Toate localitățile din județul Arad
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Bata în timp
Populația localității Bata a fost de 1.058 în 2016 și de 1.038 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.064 |
| 2022 | 1.045 |
| 2023 | 1.032 |
| 2024 | 1.022 |
| 2025 | 1.033 |
| 2026 | 1.038 |
Știați că?
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.962.
- Densitatea populației sale este de 6,8 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Ohaba Lungă, la 7,5 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Birchiș (populație: 1.729), la 12 km distanță.
Toți indicatorii pentru Bata
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Bata | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 25,0 ‰ | 16,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 428 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,4 ‰ | 16,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.053 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,6 ‰ | 6,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 547 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,4 ‰ | 11,7 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 964 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Bata | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,96 ‰ | 1,98 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.674 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 671 | 207.810 | 10.177.161 | pe locul 2.964 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 646,4 ‰ | 454,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 421 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 52,2 m² | 56,8 m² | 50,3 m² | pe locul 1.350 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Bata | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 32,8 ‰ | 56,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.323 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,96 ‰ | 3,43 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.588 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Bata | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 125 ‰ | 284 ‰ | 71 ‰ | pe locul 750 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,7% | 1,7% | 2,3% | pe locul 1.928 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Bata | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,6 înnoptări | 1,1 | 0,4 | pe locul 464 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 312 ‰ | 737 ‰ | 200 ‰ | pe locul 503 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 52,0 ‰ | 16,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 214 din 1.362 |
Sănătate
| Indicator | Bata | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,93 ‰ | 3,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 254 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 1,93 ‰ | 0,83 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 9 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,67 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Bata | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 129 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 563 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 9,6 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 131 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Bata
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor13 · 17,6%
- Industria prelucrătoare10 · 13,5%
- Transport și depozitare9 · 12,2%
- Hoteluri și restaurante8 · 10,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit7 · 9,5%
- Activități administrative și servicii de suport7 · 9,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice5 · 6,8%
- Construcții4 · 5,4%
Cele mai frecvente activități
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)7 · 9,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor7 · 9,5%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor7 · 9,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte7 · 9,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație6 · 8,1%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi6 · 8,1%
- Hoteluri și alte facilități de cazare5 · 6,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe4 · 5,4%
- Silvicultură și exploatare forestieră3 · 4,1%
- Lucrări speciale de construcții3 · 4,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Bata?
Populația localității Bata este de 1.038 (2026), pe locul 3.031 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Bata?
Bata are o suprafață de 78,3 km², cu o densitate a populației de 13 loc./km².
Populația din Bata crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Bata a trecut de la 1.058 la 1.038, adică o variație de −1,9%.
Unde se află Bata?
Bata se află în județul Arad. Latitudine 46,003, longitudine 22,035.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Bata?
În Bata, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 1,93 ‰ (2024), pe locul 9 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Bata?
În Bata, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 9,6 la 10 000 loc. (2025), pe locul 131 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Care localități se învecinează cu Bata?
Cele mai apropiate de Bata sunt: Ohaba Lungă (7,5 km), Vărădia de Mureș (12 km), Birchiș (12 km), Ususău (13 km), Mănăștiur (14 km).