Rucăr: populație și statistici
Rucăr are o populație de 5.435 (2026), pe o suprafață de 283,2 km², cu o densitate a populației de 19,2 loc./km². Se află pe locul 650 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.435
- 283,2 km²
- 19 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Argeș după populație: Rucăr ocupă locul 18 (număr de localități: 102).
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: 213,4 ‰ în Rucăr, față de o medie de 22,2 ‰ în județul Argeș și 29,5 ‰ la nivel național.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 8,8 ‰ în Rucăr, față de o medie de 16,8 ‰ în județul Argeș și 18,5 ‰ la nivel național.
Rucăr: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 118).
Rucăr în cifre
Unde se află Rucăr?
Populația din Rucăr în timp
Populația localității Rucăr a fost de 6.046 în 2016 și de 5.435 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.769 |
| 2022 | 5.710 |
| 2023 | 5.637 |
| 2024 | 5.608 |
| 2025 | 5.515 |
| 2026 | 5.435 |
Știați că?
- „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 39.669.
- Densitatea populației sale este de 4,7 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Dâmbovicioara, la 9,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Zărnești (populație: 25.554), la 19 km distanță.
Toți indicatorii pentru Rucăr
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Rucăr | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 8,8 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.959 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,7 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.469 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,6 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.716 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,2 ‰ | 11,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.514 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Rucăr | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,07 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 1.749 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,31 ‰ | 2,27 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 481 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 3.214 | 316.668 | 10.177.161 | pe locul 397 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 591,4 ‰ | 525,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 657 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 62,3 m² | 51,5 m² | 50,3 m² | pe locul 484 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,21 ‰ | 2,48 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 573 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Rucăr | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 6,11 km | 3,99 km | 6,17 km | pe locul 509 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 378 m³ | 13.857 m³ | 325.688 m³ | pe locul 288 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Rucăr | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 62,2 ‰ | 58,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 256 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,13 ‰ | 3,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 858 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Rucăr | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 77 ‰ | 258 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.439 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,2% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.157 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Rucăr | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 6,3 înnoptări | 1,0 | 0,4 | pe locul 78 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 3.288 ‰ | 584 ‰ | 200 ‰ | pe locul 71 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 213,4 ‰ | 22,2 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 57 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Rucăr | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 51,0 m³ | 42,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 396 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,97 km | 3,31 km | 4,05 km | pe locul 663 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Rucăr | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,47 ‰ | 2,65 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 324 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,55 ‰ | 0,55 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 937 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 1,10 ‰ | 0,60 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 179 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Rucăr | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 145 ‰ | 160 ‰ | 91 ‰ | pe locul 386 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,7 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.472 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Rucăr
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor164 · 18,6%
- Transport și depozitare129 · 14,6%
- Hoteluri și restaurante109 · 12,4%
- Industria prelucrătoare90 · 10,2%
- Construcții79 · 9,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit66 · 7,5%
- Activități administrative și servicii de suport59 · 6,7%
- Alte activități de servicii36 · 4,1%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte118 · 13,4%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor117 · 13,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor106 · 12,0%
- Hoteluri și alte facilități de cazare83 · 9,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi66 · 7,5%
- Lucrări speciale de construcții64 · 7,3%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)59 · 6,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație58 · 6,6%
- Construcții de clădiri56 · 6,3%
- Silvicultură și exploatare forestieră55 · 6,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Rucăr?
Populația localității Rucăr este de 5.435 (2026), pe locul 650 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Rucăr?
Rucăr are o suprafață de 283,2 km², cu o densitate a populației de 19 loc./km².
Populația din Rucăr crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Rucăr a trecut de la 6.046 la 5.435, adică o variație de −10,1%.
Unde se află Rucăr?
Rucăr se află în județul Argeș. Latitudine 45,500, longitudine 25,119.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Rucăr?
În Rucăr, „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori” se situează la 213,4 ‰ (2025), pe locul 57 dintre localități (1.362 în total); mediana națională este 11,8 ‰.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Rucăr?
În Rucăr, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 8,8 ‰ (2025), pe locul 2.959 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Rucăr?
Cele mai apropiate de Rucăr sunt: Dâmbovicioara (9,3 km), Lerești (11 km), Fundata (14 km), Moieciu (17 km), Dragoslavele (17 km).