Stâlpeni: populație și statistici
Stâlpeni are o populație de 4.620 (2026), pe o suprafață de 36,0 km², cu o densitate a populației de 128 loc./km². Se află pe locul 861 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.620
- 36,0 km²
- 128 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Argeș după populație: Stâlpeni ocupă locul 27 (număr de localități: 102).
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 3,2 ‰ în Stâlpeni, față de o medie de 6,2 ‰ în județul Argeș și 6,7 ‰ la nivel național.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 147 ‰ în Stâlpeni, față de o medie de 160 ‰ în județul Argeș și 163 ‰ la nivel național.
Stâlpeni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 76).
Stâlpeni în cifre
Unde se află Stâlpeni?
Populația din Stâlpeni în timp
Populația localității Stâlpeni a fost de 5.029 în 2016 și de 4.620 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.878 |
| 2022 | 4.820 |
| 2023 | 4.744 |
| 2024 | 4.710 |
| 2025 | 4.692 |
| 2026 | 4.620 |
Știați că?
Toți indicatorii pentru Stâlpeni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Stâlpeni | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,0 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.256 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,3 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.055 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 3,2 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 3.020 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,4 ‰ | 11,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.460 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Stâlpeni | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,44 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 1.195 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,87 ‰ | 2,27 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.773 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.753 | 316.668 | 10.177.161 | pe locul 524 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 595,9 ‰ | 525,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 638 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 59,5 m² | 51,5 m² | 50,3 m² | pe locul 676 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 3,03 ‰ | 2,48 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 377 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Stâlpeni | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 11,56 km | 3,99 km | 6,17 km | pe locul 127 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 466 m³ | 13.857 m³ | 325.688 m³ | pe locul 181 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Stâlpeni | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 36,8 ‰ | 58,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.017 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,16 ‰ | 3,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.529 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Stâlpeni | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 85 ‰ | 258 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.271 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,4% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.522 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Stâlpeni | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 43,9 m³ | 42,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 545 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,10 km | 3,31 km | 4,05 km | pe locul 1.063 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Stâlpeni | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,43 ‰ | 2,65 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.816 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,43 ‰ | 0,55 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.591 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,65 ‰ | 0,60 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 654 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Stâlpeni | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 147 ‰ | 160 ‰ | 91 ‰ | pe locul 367 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,2 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.489 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Stâlpeni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor98 · 26,6%
- Industria prelucrătoare40 · 10,8%
- Transport și depozitare34 · 9,2%
- Hoteluri și restaurante32 · 8,7%
- Construcții31 · 8,4%
- Activități administrative și servicii de suport30 · 8,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice22 · 6,0%
- Arte, spectacole și activități recreative18 · 4,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor76 · 20,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor45 · 12,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte31 · 8,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație30 · 8,1%
- Lucrări speciale de construcții26 · 7,0%
- Construcții de clădiri18 · 4,9%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice15 · 4,1%
- Activități de închiriere și leasing15 · 4,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi14 · 3,8%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora13 · 3,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Stâlpeni?
Populația localității Stâlpeni este de 4.620 (2026), pe locul 861 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Stâlpeni?
Stâlpeni are o suprafață de 36,0 km², cu o densitate a populației de 128 loc./km².
Populația din Stâlpeni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Stâlpeni a trecut de la 5.029 la 4.620, adică o variație de −8,1%.
Unde se află Stâlpeni?
Stâlpeni se află în județul Argeș. Latitudine 45,058, longitudine 25,003.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Stâlpeni?
În Stâlpeni, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 3,2 ‰ (2025), pe locul 3.020 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Stâlpeni?
În Stâlpeni, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 147 ‰ (2025), pe locul 367 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Stâlpeni?
Cele mai apropiate de Stâlpeni sunt: Bălilești (4,2 km), Țițești (4,6 km), Davidești (6,7 km), Vulturești (7,2 km), Mihăești (7,4 km).