Cicănești: populație și statistici
Cicănești are o populație de 1.938 (2026), pe o suprafață de 34,2 km², cu o densitate a populației de 56,7 loc./km². Se află pe locul 2.377 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −7,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.938
- 34,2 km²
- 57 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Argeș după populație: Cicănești ocupă locul 79 (număr de localități: 102).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 7,7 ‰ în Cicănești, față de o medie de 18,6 ‰ în județul Argeș și 20,1 ‰ la nivel național.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 11,61 km în Cicănești, față de o medie de 3,31 km în județul Argeș și 3,05 km la nivel național.
Cicănești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 36).
Cicănești în cifre
Unde se află Cicănești?
Populația din Cicănești în timp
Populația localității Cicănești a fost de 2.102 în 2016 și de 1.938 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.014 |
| 2022 | 1.989 |
| 2023 | 1.971 |
| 2024 | 1.959 |
| 2025 | 1.950 |
| 2026 | 1.938 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.784.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Corbeni (populație: 5.560), la 5,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Cicănești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Cicănești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,8 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.818 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 7,7 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.126 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,1 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.830 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,4 ‰ | 11,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.199 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Cicănești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 13,47 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 479 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,52 ‰ | 2,27 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.128 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.167 | 316.668 | 10.177.161 | pe locul 2.134 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 602,2 ‰ | 525,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 598 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 42,4 m² | 51,5 m² | 50,3 m² | pe locul 2.506 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Cicănești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 42,3 ‰ | 58,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 759 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 5,16 ‰ | 3,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 251 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Cicănești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 51 ‰ | 258 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.178 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,2% | 2,7% | 2,3% | pe locul 2.276 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Cicănești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,9 înnoptări | 1,0 | 0,4 | pe locul 368 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 426 ‰ | 584 ‰ | 200 ‰ | pe locul 409 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 23,7 ‰ | 22,2 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 416 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Cicănești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 40,8 m³ | 42,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 644 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 11,61 km | 3,31 km | 4,05 km | pe locul 113 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Cicănești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,52 ‰ | 2,65 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.416 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,52 ‰ | 0,55 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.069 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Cicănești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 86 ‰ | 160 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.789 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,2 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 793 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Cicănești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor50 · 25,5%
- Construcții33 · 16,8%
- Transport și depozitare27 · 13,8%
- Industria prelucrătoare15 · 7,7%
- Hoteluri și restaurante15 · 7,7%
- Agricultură, silvicultură și pescuit13 · 6,6%
- Activități administrative și servicii de suport13 · 6,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice9 · 4,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor36 · 18,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor35 · 17,9%
- Lucrări speciale de construcții32 · 16,3%
- Construcții de clădiri25 · 12,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte22 · 11,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi13 · 6,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație11 · 5,6%
- Silvicultură și exploatare forestieră9 · 4,6%
- Activități de închiriere și leasing8 · 4,1%
- Hoteluri și alte facilități de cazare7 · 3,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Cicănești?
Populația localității Cicănești este de 1.938 (2026), pe locul 2.377 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Cicănești?
Cicănești are o suprafață de 34,2 km², cu o densitate a populației de 57 loc./km².
Populația din Cicănești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Cicănești a trecut de la 2.102 la 1.938, adică o variație de −7,8%.
Unde se află Cicănești?
Cicănești se află în județul Argeș. Latitudine 45,269, longitudine 24,608.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cicănești?
În Cicănești, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 7,7 ‰ (2025), pe locul 3.126 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cicănești?
În Cicănești, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 11,61 km (2025), pe locul 113 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Care localități se învecinează cu Cicănești?
Cele mai apropiate de Cicănești sunt: Corbeni (5,3 km), Albeștii de Argeș (7,4 km), Șuici (8,5 km), Valea Danului (9,4 km), Cepari (9,5 km).