Stoenești (Argeș): populație și statistici
Stoenești are o populație de 4.118 (2026), pe o suprafață de 128,3 km², cu o densitate a populației de 32,1 loc./km². Se află pe locul 1.033 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.118
- 128,3 km²
- 32 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Argeș după populație: Stoenești ocupă locul 34 (număr de localități: 102).
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 0,97 ‰ în Stoenești, față de o medie de 0,60 ‰ în județul Argeș și 1,08 ‰ la nivel național.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 63,8 m² în Stoenești, față de o medie de 51,5 m² în județul Argeș și 51,1 m² la nivel național.
Stoenești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 57).
Stoenești în cifre
Unde se află Stoenești?
Populația din Stoenești în timp
Populația localității Stoenești a fost de 4.582 în 2016 și de 4.118 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.335 |
| 2022 | 4.250 |
| 2023 | 4.218 |
| 2024 | 4.205 |
| 2025 | 4.150 |
| 2026 | 4.118 |
Știați că?
Toți indicatorii pentru Stoenești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Stoenești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,7 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.707 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,8 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.462 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,6 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.716 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,9 ‰ | 11,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.919 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Stoenești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,55 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 1.176 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,46 ‰ | 2,27 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.252 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.191 | 316.668 | 10.177.161 | pe locul 798 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 532,1 ‰ | 525,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.074 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 63,8 m² | 51,5 m² | 50,3 m² | pe locul 386 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 3,64 ‰ | 2,48 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 294 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Stoenești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 33,8 ‰ | 58,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.248 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,67 ‰ | 3,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.118 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Stoenești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 82 ‰ | 258 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.322 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 6,5% | 2,7% | 2,3% | pe locul 483 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Stoenești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,2 înnoptări | 1,0 | 0,4 | pe locul 741 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 127 ‰ | 584 ‰ | 200 ‰ | pe locul 742 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 18,9 ‰ | 22,2 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 502 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Stoenești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 18,7 m³ | 42,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.874 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Stoenești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 2,65 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.533 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 0,55 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.219 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,97 ‰ | 0,60 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 251 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Stoenești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 90 ‰ | 160 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.609 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,4 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.329 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Stoenești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor88 · 23,9%
- Transport și depozitare53 · 14,4%
- Industria prelucrătoare44 · 12,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit27 · 7,3%
- Hoteluri și restaurante25 · 6,8%
- Activități administrative și servicii de suport23 · 6,2%
- Construcții19 · 5,2%
- Activități profesionale, științifice și tehnice18 · 4,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor57 · 15,5%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor55 · 14,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte51 · 13,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație21 · 5,7%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)19 · 5,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi18 · 4,9%
- Lucrări speciale de construcții17 · 4,6%
- Silvicultură și exploatare forestieră14 · 3,8%
- Fabricarea produselor alimentare14 · 3,8%
- Hoteluri și alte facilități de cazare13 · 3,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Stoenești?
Populația localității Stoenești este de 4.118 (2026), pe locul 1.033 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Stoenești?
Stoenești are o suprafață de 128,3 km², cu o densitate a populației de 32 loc./km².
Populația din Stoenești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Stoenești a trecut de la 4.582 la 4.118, adică o variație de −10,1%.
Unde se află Stoenești?
Stoenești se află în județul Argeș. Latitudine 45,265, longitudine 25,227.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Stoenești?
În Stoenești, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 0,97 ‰ (2024), pe locul 251 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Stoenești?
În Stoenești, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 63,8 m² (2025), pe locul 386 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Care localități se învecinează cu Stoenești?
Cele mai apropiate de Stoenești sunt: Cetățeni (8,6 km), Pucheni (9,6 km), Dragoslavele (11 km), Valea Mare Pravăț (11 km), Văleni-Dâmbovița (11 km).