Albeștii de Muscel: populație și statistici
Albeștii de Muscel are o populație de 1.406 (2026), pe o suprafață de 121,4 km², cu o densitate a populației de 11,6 loc./km². Se află pe locul 2.805 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.406
- 121,4 km²
- 12 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Argeș după populație: Albeștii de Muscel ocupă locul 95 (număr de localități: 102).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 57 ‰ în Albeștii de Muscel, față de o medie de 160 ‰ în județul Argeș și 163 ‰ la nivel național.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 0,71 ‰ în Albeștii de Muscel, față de o medie de 3,68 ‰ în județul Argeș și 3,92 ‰ la nivel național.
Albeștii de Muscel: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 13).
Albeștii de Muscel în cifre
Unde se află Albeștii de Muscel?
Populația din Albeștii de Muscel în timp
Populația localității Albeștii de Muscel a fost de 1.576 în 2016 și de 1.406 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.442 |
| 2022 | 1.419 |
| 2023 | 1.409 |
| 2024 | 1.411 |
| 2025 | 1.398 |
| 2026 | 1.406 |
Știați că?
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 17.003.
- Densitatea populației sale este de 7,8 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Bughea de Sus (populație: 3.015), la 6,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Albeștii de Muscel
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Albeștii de Muscel | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,0 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 648 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,5 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.528 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,0 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 476 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,6 ‰ | 11,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 920 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Albeștii de Muscel | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 15,08 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 357 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,84 ‰ | 2,27 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 609 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 863 | 316.668 | 10.177.161 | pe locul 2.698 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 613,8 ‰ | 525,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 548 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 54,2 m² | 51,5 m² | 50,3 m² | pe locul 1.121 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Albeștii de Muscel | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 19,9 ‰ | 58,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.433 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,71 ‰ | 3,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.772 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Albeștii de Muscel | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 80 ‰ | 258 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.366 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,1% | 2,7% | 2,3% | pe locul 888 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Albeștii de Muscel | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 2,2 înnoptări | 1,0 | 0,4 | pe locul 196 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 1.405 ‰ | 584 ‰ | 200 ‰ | pe locul 169 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 56,9 ‰ | 22,2 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 201 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Albeștii de Muscel | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 25,6 m³ | 42,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.426 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Albeștii de Muscel | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,71 ‰ | 0,60 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 539 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Albeștii de Muscel | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 57 ‰ | 160 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.837 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 7,1 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 366 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Albeștii de Muscel
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor16 · 21,3%
- Transport și depozitare12 · 16,0%
- Industria prelucrătoare7 · 9,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit6 · 8,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice6 · 8,0%
- Hoteluri și restaurante5 · 6,7%
- Activități administrative și servicii de suport5 · 6,7%
- Informații și comunicații4 · 5,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor13 · 17,3%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor12 · 16,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte11 · 14,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi6 · 8,0%
- Silvicultură și exploatare forestieră4 · 5,3%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)4 · 5,3%
- Activități poștale și de curier4 · 5,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație4 · 5,3%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management4 · 5,3%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi4 · 5,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Albeștii de Muscel?
Populația localității Albeștii de Muscel este de 1.406 (2026), pe locul 2.805 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Albeștii de Muscel?
Albeștii de Muscel are o suprafață de 121,4 km², cu o densitate a populației de 12 loc./km².
Populația din Albeștii de Muscel crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Albeștii de Muscel a trecut de la 1.576 la 1.406, adică o variație de −10,8%.
Unde se află Albeștii de Muscel?
Albeștii de Muscel se află în județul Argeș. Latitudine 45,370, longitudine 24,950.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Albeștii de Muscel?
În Albeștii de Muscel, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 57 ‰ (2025), pe locul 2.837 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Albeștii de Muscel?
În Albeștii de Muscel, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 0,71 ‰ (2026), pe locul 2.772 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Care localități se învecinează cu Albeștii de Muscel?
Cele mai apropiate de Albeștii de Muscel sunt: Bughea de Sus (6,3 km), Lerești (9,6 km), Bughea de Jos (10 km), Berevoești (13 km), Câmpulung (13 km).