Bârla: populație și statistici
Bârla are o populație de 3.797 (2026), pe o suprafață de 103,8 km², cu o densitate a populației de 36,6 loc./km². Se află pe locul 1.158 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −18,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.797
- 103,8 km²
- 37 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Argeș după populație: Bârla ocupă locul 36 (număr de localități: 102).
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 1,32 ‰ în Bârla, față de o medie de 0,60 ‰ în județul Argeș și 1,08 ‰ la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 765,3 ‰ în Bârla, față de o medie de 525,1 ‰ în județul Argeș și 470,2 ‰ la nivel național.
Bârla: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 56).
Bârla în cifre
Unde se află Bârla?
localități vecine
- Tufeni7,3 km · 2.388
- Icoana8,4 km · 1.501
- Corbu9,1 km · 2.092
- Hârsești10 km · 1.962
- Balaci11 km · 1.324
- Căldăraru12 km · 1.904
- Miroși12 km · 1.965
- Potcoava14 km · 5.412
Toate localitățile din județul Argeș
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Bârla în timp
Populația localității Bârla a fost de 4.629 în 2016 și de 3.797 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.186 |
| 2022 | 4.066 |
| 2023 | 3.978 |
| 2024 | 3.926 |
| 2025 | 3.863 |
| 2026 | 3.797 |
Știați că?
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- „Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 14.534.
- Densitatea populației sale este de 2,5 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Tufeni, la 7,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Scornicești (populație: 11.139), la 27 km distanță.
Toți indicatorii pentru Bârla
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Bârla | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,6 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.264 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,8 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 961 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,3 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.377 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 21,3 ‰ | 11,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 227 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Bârla | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 19,33 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 176 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,53 ‰ | 2,27 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.122 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.906 | 316.668 | 10.177.161 | pe locul 479 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 765,3 ‰ | 525,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 153 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 40,1 m² | 51,5 m² | 50,3 m² | pe locul 2.708 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,32 ‰ | 2,48 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 947 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Bârla | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 1,90 km | 3,99 km | 6,17 km | pe locul 919 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 34 m³ | 13.857 m³ | 325.688 m³ | pe locul 957 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Bârla | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 33,2 ‰ | 58,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.291 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,32 ‰ | 3,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.305 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Bârla | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 99 ‰ | 258 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.037 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,2% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.157 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Bârla | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 3,2 ‰ | 22,2 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.197 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Bârla | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 14,5 m³ | 42,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.146 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,71 km | 3,31 km | 4,05 km | pe locul 923 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Bârla | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,53 ‰ | 2,65 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.373 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,53 ‰ | 0,55 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.016 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 1,32 ‰ | 0,60 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 97 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Bârla | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 66 ‰ | 160 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.582 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,6 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.202 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Bârla
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor81 · 23,9%
- Transport și depozitare43 · 12,7%
- Construcții35 · 10,3%
- Industria prelucrătoare30 · 8,8%
- Activități administrative și servicii de suport30 · 8,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit27 · 8,0%
- Hoteluri și restaurante22 · 6,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice19 · 5,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor56 · 16,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor55 · 16,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte34 · 10,0%
- Lucrări speciale de construcții33 · 9,7%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe27 · 8,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi27 · 8,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație21 · 6,2%
- Construcții de clădiri19 · 5,6%
- Activități de închiriere și leasing18 · 5,3%
- Tranzacții imobiliare17 · 5,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Bârla?
Populația localității Bârla este de 3.797 (2026), pe locul 1.158 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Bârla?
Bârla are o suprafață de 103,8 km², cu o densitate a populației de 37 loc./km².
Populația din Bârla crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Bârla a trecut de la 4.629 la 3.797, adică o variație de −18,0%.
Unde se află Bârla?
Bârla se află în județul Argeș. Latitudine 44,425, longitudine 24,799.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Bârla?
În Bârla, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 1,32 ‰ (2024), pe locul 97 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Bârla?
În Bârla, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 765,3 ‰ (2025), pe locul 153 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Bârla?
Cele mai apropiate de Bârla sunt: Tufeni (7,3 km), Icoana (8,4 km), Corbu (9,1 km), Hârsești (10 km), Balaci (11 km).