Recea (Argeș): populație și statistici
Recea are o populație de 2.346 (2026), pe o suprafață de 71,0 km², cu o densitate a populației de 33,0 loc./km². Se află pe locul 2.039 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −15,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.346
- 71,0 km²
- 33 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Argeș după populație: Recea ocupă locul 65 (număr de localități: 102).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 30,2 m² în Recea, față de o medie de 51,5 m² în județul Argeș și 51,1 m² la nivel național.
Decese la 1 000 de locuitori: 22,2 ‰ în Recea, față de o medie de 11,8 ‰ în județul Argeș și 11,1 ‰ la nivel național.
Recea: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 24).
Recea în cifre
Unde se află Recea?
localități vecine
- Izvoru3,8 km · 2.015
- Ungheni7,6 km · 2.259
- Râca9,1 km · 870
- Căldăraru9,6 km · 1.904
- Popești9,9 km · 1.647
- Negrași11 km · 1.661
- Buzoești13 km · 4.913
- Slobozia13 km · 4.137
Toate localitățile din județul Argeș
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Recea în timp
Populația localității Recea a fost de 2.770 în 2016 și de 2.346 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.518 |
| 2022 | 2.478 |
| 2023 | 2.445 |
| 2024 | 2.413 |
| 2025 | 2.378 |
| 2026 | 2.346 |
Știați că?
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.951.
- Densitatea populației sale este de 2,8 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Izvoru, la 3,8 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Buzoești (populație: 4.913), la 13 km distanță.
Toți indicatorii pentru Recea
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Recea | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,1 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.356 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,1 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.380 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,7 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.626 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 22,2 ‰ | 11,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 175 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Recea | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 21,78 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 121 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,98 ‰ | 2,27 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 562 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.755 | 316.668 | 10.177.161 | pe locul 1.193 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 748,1 ‰ | 525,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 178 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 30,2 m² | 51,5 m² | 50,3 m² | pe locul 3.121 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,28 ‰ | 2,48 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 973 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Recea | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 25,6 ‰ | 58,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.916 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,85 ‰ | 3,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.676 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Recea | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 45 ‰ | 258 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.407 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,7% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.928 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Recea | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 43,5 m³ | 42,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 557 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Recea | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,43 ‰ | 2,65 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.816 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,43 ‰ | 0,55 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.591 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,43 ‰ | 0,60 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.238 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Recea | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 77 ‰ | 160 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.170 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,3 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.157 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Recea
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor36 · 23,5%
- Transport și depozitare23 · 15,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit16 · 10,5%
- Industria prelucrătoare12 · 7,8%
- Construcții12 · 7,8%
- Activități administrative și servicii de suport11 · 7,2%
- Hoteluri și restaurante8 · 5,2%
- Tranzacții imobiliare8 · 5,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor24 · 15,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor20 · 13,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte20 · 13,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi17 · 11,1%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe15 · 9,8%
- Lucrări speciale de construcții11 · 7,2%
- Construcții de clădiri10 · 6,5%
- Tranzacții imobiliare8 · 5,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație7 · 4,6%
- Activități de închiriere și leasing6 · 3,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Recea?
Populația localității Recea este de 2.346 (2026), pe locul 2.039 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Recea?
Recea are o suprafață de 71,0 km², cu o densitate a populației de 33 loc./km².
Populația din Recea crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Recea a trecut de la 2.770 la 2.346, adică o variație de −15,3%.
Unde se află Recea?
Recea se află în județul Argeș. Latitudine 44,519, longitudine 25,029.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Recea?
În Recea, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 30,2 m² (2025), pe locul 3.121 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Recea?
În Recea, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 22,2 ‰ (2025), pe locul 175 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Recea?
Cele mai apropiate de Recea sunt: Izvoru (3,8 km), Ungheni (7,6 km), Râca (9,1 km), Căldăraru (9,6 km), Popești (9,9 km).