Morărești: populație și statistici
Morărești are o populație de 1.523 (2026), pe o suprafață de 47,6 km², cu o densitate a populației de 32,0 loc./km². Se află pe locul 2.708 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −18,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.523
- 47,6 km²
- 32 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Argeș după populație: Morărești ocupă locul 92 (număr de localități: 102).
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 1,3 ‰ în Morărești, față de o medie de 6,2 ‰ în județul Argeș și 6,7 ‰ la nivel național.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 36,77 km în Morărești, față de o medie de 7,76 km în județul Argeș și 4,84 km la nivel național.
Morărești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 45).
Morărești în cifre
Unde se află Morărești?
Populația din Morărești în timp
Populația localității Morărești a fost de 1.857 în 2016 și de 1.523 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.719 |
| 2022 | 1.672 |
| 2023 | 1.622 |
| 2024 | 1.599 |
| 2025 | 1.561 |
| 2026 | 1.523 |
Știați că?
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.669.
- Densitatea populației sale este de 2,8 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Poienarii de Argeș, la 5,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Băiculești (populație: 5.786), la 8,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Morărești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Morărești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,1 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.356 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,4 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 835 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 1,3 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 3.147 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 24,3 ‰ | 11,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 100 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Morărești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 36,77 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 18 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,63 ‰ | 2,27 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 674 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.199 | 316.668 | 10.177.161 | pe locul 2.067 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 787,3 ‰ | 525,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 131 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 41,8 m² | 51,5 m² | 50,3 m² | pe locul 2.567 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,66 ‰ | 2,48 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.399 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Morărești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 57,8 ‰ | 58,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 317 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,28 ‰ | 3,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 773 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Morărești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 106 ‰ | 258 ‰ | 71 ‰ | pe locul 930 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,4% | 2,7% | 2,3% | pe locul 2.140 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Morărești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 81,4 m³ | 42,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 129 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 10,18 km | 3,31 km | 4,05 km | pe locul 158 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Morărești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,66 ‰ | 2,65 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 989 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,66 ‰ | 0,55 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 571 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,66 ‰ | 0,60 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 625 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Morărești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 58 ‰ | 160 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.806 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,6 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 458 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Morărești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Transport și depozitare46 · 23,0%
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor40 · 20,0%
- Hoteluri și restaurante22 · 11,0%
- Construcții14 · 7,0%
- Activități administrative și servicii de suport14 · 7,0%
- Industria prelucrătoare13 · 6,5%
- Agricultură, silvicultură și pescuit9 · 4,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice9 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte45 · 22,5%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor31 · 15,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor29 · 14,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație22 · 11,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi18 · 9,0%
- Lucrări speciale de construcții12 · 6,0%
- Activități de închiriere și leasing11 · 5,5%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe7 · 3,5%
- Silvicultură și exploatare forestieră7 · 3,5%
- Construcții de clădiri7 · 3,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Morărești?
Populația localității Morărești este de 1.523 (2026), pe locul 2.708 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Morărești?
Morărești are o suprafață de 47,6 km², cu o densitate a populației de 32 loc./km².
Populația din Morărești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Morărești a trecut de la 1.857 la 1.523, adică o variație de −18,0%.
Unde se află Morărești?
Morărești se află în județul Argeș. Latitudine 45,020, longitudine 24,566.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Morărești?
În Morărești, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 1,3 ‰ (2025), pe locul 3.147 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Morărești?
În Morărești, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 36,77 km (2025), pe locul 18 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Care localități se învecinează cu Morărești?
Cele mai apropiate de Morărești sunt: Poienarii de Argeș (5,2 km), Cotmeana (6,1 km), Milcoiu (8,4 km), Băiculești (8,6 km), Ciofrângeni (9,3 km).