Hârsești: populație și statistici
Hârsești are o populație de 1.962 (2026), pe o suprafață de 55,1 km², cu o densitate a populației de 35,6 loc./km². Se află pe locul 2.357 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −14,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.962
- 55,1 km²
- 36 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Argeș după populație: Hârsești ocupă locul 78 (număr de localități: 102).
Decese la 1 000 de locuitori: 28,5 ‰ în Hârsești, față de o medie de 11,8 ‰ în județul Argeș și 11,1 ‰ la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 863,4 ‰ în Hârsești, față de o medie de 525,1 ‰ în județul Argeș și 470,2 ‰ la nivel național.
Hârsești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 23).
Hârsești în cifre
Unde se află Hârsești?
Populația din Hârsești în timp
Populația localității Hârsești a fost de 2.287 în 2016 și de 1.962 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.129 |
| 2022 | 2.085 |
| 2023 | 2.078 |
| 2024 | 2.049 |
| 2025 | 2.004 |
| 2026 | 1.962 |
Știați că?
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.720.
- Densitatea populației sale este de 2,6 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Sârbii-Măgura, la 6,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Bârla (populație: 3.797), la 10 km distanță.
Toți indicatorii pentru Hârsești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Hârsești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,9 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 908 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,4 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 835 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,6 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.716 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 28,5 ‰ | 11,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 17 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Hârsești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 11,42 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 700 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,55 ‰ | 2,27 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 708 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.694 | 316.668 | 10.177.161 | pe locul 1.267 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 863,4 ‰ | 525,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 78 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 55,4 m² | 51,5 m² | 50,3 m² | pe locul 1.018 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Hârsești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 22,4 ‰ | 58,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.204 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,02 ‰ | 3,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.543 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Hârsești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 39 ‰ | 258 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.641 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,7% | 2,7% | 2,3% | pe locul 764 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Hârsești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 23,4 m³ | 42,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.561 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 12,18 km | 3,31 km | 4,05 km | pe locul 99 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Hârsești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 2,55 ‰ | 2,65 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 197 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,51 ‰ | 0,55 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.125 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 1,02 ‰ | 0,60 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 221 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Hârsești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 66 ‰ | 160 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.582 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,1 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 828 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Hârsești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor30 · 24,4%
- Transport și depozitare13 · 10,6%
- Activități administrative și servicii de suport13 · 10,6%
- Construcții12 · 9,8%
- Hoteluri și restaurante10 · 8,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit9 · 7,3%
- Industria prelucrătoare8 · 6,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice6 · 4,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor23 · 18,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor21 · 17,1%
- Lucrări speciale de construcții12 · 9,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație10 · 8,1%
- Construcții de clădiri9 · 7,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi9 · 7,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe7 · 5,7%
- Activități poștale și de curier6 · 4,9%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră6 · 4,9%
- Fabricarea produselor alimentare5 · 4,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Hârsești?
Populația localității Hârsești este de 1.962 (2026), pe locul 2.357 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Hârsești?
Hârsești are o suprafață de 55,1 km², cu o densitate a populației de 36 loc./km².
Populația din Hârsești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Hârsești a trecut de la 2.287 la 1.962, adică o variație de −14,2%.
Unde se află Hârsești?
Hârsești se află în județul Argeș. Latitudine 44,518, longitudine 24,778.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Hârsești?
În Hârsești, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 28,5 ‰ (2025), pe locul 17 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Hârsești?
În Hârsești, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 863,4 ‰ (2025), pe locul 78 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Hârsești?
Cele mai apropiate de Hârsești sunt: Sârbii-Măgura (6,2 km), Corbu (7,3 km), Stolnici (8,5 km), Bârla (10 km), Potcoava (12 km).