Cepari: populație și statistici
Cepari are o populație de 1.883 (2026), pe o suprafață de 37,3 km², cu o densitate a populației de 50,5 loc./km². Se află pe locul 2.434 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −15,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.883
- 37,3 km²
- 50 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Argeș după populație: Cepari ocupă locul 82 (număr de localități: 102).
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 23,31 km în Cepari, față de o medie de 7,76 km în județul Argeș și 4,84 km la nivel național.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 1,06 ‰ în Cepari, față de o medie de 0,55 ‰ în județul Argeș și 0,60 ‰ la nivel național.
Cepari: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 23).
Cepari în cifre
Unde se află Cepari?
Populația din Cepari în timp
Populația localității Cepari a fost de 2.237 în 2016 și de 1.883 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.043 |
| 2022 | 1.994 |
| 2023 | 1.971 |
| 2024 | 1.951 |
| 2025 | 1.909 |
| 2026 | 1.883 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.218.
- Cea mai apropiată localitate este Șuici, la 5,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Tigveni (populație: 3.370), la 6,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Cepari
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Cepari | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,9 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.850 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,0 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.645 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,2 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.790 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 17,0 ‰ | 11,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 669 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Cepari | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 23,31 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 97 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,66 ‰ | 2,27 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 664 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.423 | 316.668 | 10.177.161 | pe locul 1.668 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 755,7 ‰ | 525,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 166 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 46,3 m² | 51,5 m² | 50,3 m² | pe locul 2.059 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 6,90 ‰ | 2,48 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 118 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Cepari | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 25,5 ‰ | 58,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.923 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,66 ‰ | 3,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.128 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Cepari | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 41 ‰ | 258 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.573 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,8% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.317 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Cepari | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 34,0 m³ | 42,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 943 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,72 km | 3,31 km | 4,05 km | pe locul 919 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Cepari | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,06 ‰ | 2,65 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 456 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 1,06 ‰ | 0,55 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 106 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,53 ‰ | 0,60 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 919 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Cepari | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 70 ‰ | 160 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.463 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,3 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 749 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Cepari
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor29 · 19,7%
- Transport și depozitare16 · 10,9%
- Construcții14 · 9,5%
- Activități administrative și servicii de suport14 · 9,5%
- Hoteluri și restaurante12 · 8,2%
- Activități profesionale, științifice și tehnice12 · 8,2%
- Industria prelucrătoare11 · 7,5%
- Alte activități de servicii11 · 7,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor23 · 15,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor17 · 11,6%
- Lucrări speciale de construcții13 · 8,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte11 · 7,5%
- Construcții de clădiri10 · 6,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație9 · 6,1%
- Alte activități de servicii personale8 · 5,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi7 · 4,8%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management7 · 4,8%
- Activități de închiriere și leasing7 · 4,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Cepari?
Populația localității Cepari este de 1.883 (2026), pe locul 2.434 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Cepari?
Cepari are o suprafață de 37,3 km², cu o densitate a populației de 50 loc./km².
Populația din Cepari crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Cepari a trecut de la 2.237 la 1.883, adică o variație de −15,8%.
Unde se află Cepari?
Cepari se află în județul Argeș. Latitudine 45,209, longitudine 24,522.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cepari?
În Cepari, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 23,31 km (2025), pe locul 97 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cepari?
În Cepari, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 1,06 ‰ (2024), pe locul 106 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Care localități se învecinează cu Cepari?
Cele mai apropiate de Cepari sunt: Șuici (5,2 km), Runcu (5,3 km), Tigveni (6,7 km), Valea Danului (8,4 km), Cicănești (9,5 km).