Poienarii de Muscel: populație și statistici
Poienarii de Muscel are o populație de 3.003 (2026), pe o suprafață de 38,6 km², cu o densitate a populației de 77,8 loc./km². Se află pe locul 1.585 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −11,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.003
- 38,6 km²
- 78 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Argeș după populație: Poienarii de Muscel ocupă locul 52 (număr de localități: 102).
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 32 ‰ în Poienarii de Muscel, față de o medie de 258 ‰ în județul Argeș și 252 ‰ la nivel național.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: 0,33 ‰ în Poienarii de Muscel, față de o medie de 2,48 ‰ în județul Argeș și 3,20 ‰ la nivel național.
Poienarii de Muscel: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 22).
Poienarii de Muscel în cifre
Unde se află Poienarii de Muscel?
Populația din Poienarii de Muscel în timp
Populația localității Poienarii de Muscel a fost de 3.409 în 2016 și de 3.003 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.187 |
| 2022 | 3.102 |
| 2023 | 3.058 |
| 2024 | 3.030 |
| 2025 | 3.001 |
| 2026 | 3.003 |
Știați că?
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.408.
- Cea mai apropiată localitate este Boteni, la 4,1 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Mihăești (populație: 6.058), la 7,0 km distanță.
Toți indicatorii pentru Poienarii de Muscel
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Poienarii de Muscel | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,0 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.466 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,0 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.651 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,7 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.172 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,7 ‰ | 11,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 722 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Poienarii de Muscel | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 15,98 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 296 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,67 ‰ | 2,27 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.142 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.601 | 316.668 | 10.177.161 | pe locul 1.392 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 533,1 ‰ | 525,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.069 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 51,2 m² | 51,5 m² | 50,3 m² | pe locul 1.461 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,33 ‰ | 2,48 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.727 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Poienarii de Muscel | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 24,6 ‰ | 58,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.009 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,33 ‰ | 3,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.387 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Poienarii de Muscel | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 32 ‰ | 258 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.870 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,7% | 2,7% | 2,3% | pe locul 764 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Poienarii de Muscel | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 26,3 m³ | 42,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.380 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Poienarii de Muscel | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,67 ‰ | 2,65 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 947 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,67 ‰ | 0,55 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 531 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Poienarii de Muscel | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 59 ‰ | 160 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.780 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,3 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.683 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Poienarii de Muscel
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor35 · 22,4%
- Transport și depozitare23 · 14,7%
- Industria prelucrătoare20 · 12,8%
- Construcții13 · 8,3%
- Activități administrative și servicii de suport13 · 8,3%
- Hoteluri și restaurante9 · 5,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice9 · 5,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit7 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor22 · 14,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte21 · 13,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor16 · 10,3%
- Fabricarea produselor metalice, exclusiv mașini, utilaje și instalații13 · 8,3%
- Lucrări speciale de construcții13 · 8,3%
- Construcții de clădiri10 · 6,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi8 · 5,1%
- Silvicultură și exploatare forestieră6 · 3,8%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora6 · 3,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație6 · 3,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Poienarii de Muscel?
Populația localității Poienarii de Muscel este de 3.003 (2026), pe locul 1.585 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Poienarii de Muscel?
Poienarii de Muscel are o suprafață de 38,6 km², cu o densitate a populației de 78 loc./km².
Populația din Poienarii de Muscel crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Poienarii de Muscel a trecut de la 3.409 la 3.003, adică o variație de −11,9%.
Unde se află Poienarii de Muscel?
Poienarii de Muscel se află în județul Argeș. Latitudine 45,167, longitudine 25,083.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Poienarii de Muscel?
În Poienarii de Muscel, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 32 ‰ (2024), pe locul 2.870 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Poienarii de Muscel?
În Poienarii de Muscel, „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori” se situează la 0,33 ‰ (2025), pe locul 1.727 dintre localități (1.926 în total); mediana națională este 1,30 ‰.
Care localități se învecinează cu Poienarii de Muscel?
Cele mai apropiate de Poienarii de Muscel sunt: Boteni (4,1 km), Hârtiești (6,6 km), Mihăești (7,0 km), Schitu Golești (7,5 km), Văleni-Dâmbovița (7,8 km).