Negrași: populație și statistici
Negrași are o populație de 1.661 (2026), pe o suprafață de 77,7 km², cu o densitate a populației de 21,4 loc./km². Se află pe locul 2.616 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −18,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.661
- 77,7 km²
- 21 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Argeș după populație: Negrași ocupă locul 87 (număr de localități: 102).
Decese la 1 000 de locuitori: 30,7 ‰ în Negrași, față de o medie de 11,8 ‰ în județul Argeș și 11,1 ‰ la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 845,3 ‰ în Negrași, față de o medie de 525,1 ‰ în județul Argeș și 470,2 ‰ la nivel național.
Negrași: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 36).
Negrași în cifre
Unde se află Negrași?
localități vecine
- Mozăceni6,0 km · 1.712
- Teiu6,1 km · 1.157
- Rociu10 km · 2.218
- Izvoru11 km · 2.015
- Recea11 km · 2.346
- Morteni12 km · 2.523
- Răscăeți12 km · 2.137
- Rătești12 km · 2.779
Toate localitățile din județul Argeș
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Negrași în timp
Populația localității Negrași a fost de 2.046 în 2016 și de 1.661 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.845 |
| 2022 | 1.787 |
| 2023 | 1.753 |
| 2024 | 1.733 |
| 2025 | 1.719 |
| 2026 | 1.661 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Argeș pentru „Decese la 1 000 de locuitori”.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.877.
- Densitatea populației sale este de 4,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Mozăceni, la 6,0 km.
Toți indicatorii pentru Negrași
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Negrași | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,6 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.339 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 24,1 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 325 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,6 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.716 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 30,7 ‰ | 11,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 8 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Negrași | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 16,20 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 286 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,01 ‰ | 2,27 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 554 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.404 | 316.668 | 10.177.161 | pe locul 1.695 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 845,3 ‰ | 525,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 89 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 33,8 m² | 51,5 m² | 50,3 m² | pe locul 3.060 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 3,01 ‰ | 2,48 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 384 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Negrași | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 54,8 ‰ | 58,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 370 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 6,62 ‰ | 3,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 120 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Negrași | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 44 ‰ | 258 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.455 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,0% | 2,7% | 2,3% | pe locul 708 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Negrași | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,0 înnoptări | 1,0 | 0,4 | pe locul 342 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 194 ‰ | 584 ‰ | 200 ‰ | pe locul 637 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 4,8 ‰ | 22,2 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.057 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Negrași | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 41,5 m³ | 42,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 621 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Negrași | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,60 ‰ | 0,60 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 755 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Negrași | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 48 ‰ | 160 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.983 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,0 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 575 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Negrași
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor48 · 20,6%
- Transport și depozitare44 · 18,9%
- Construcții25 · 10,7%
- Agricultură, silvicultură și pescuit20 · 8,6%
- Activități administrative și servicii de suport20 · 8,6%
- Industria prelucrătoare18 · 7,7%
- Hoteluri și restaurante10 · 4,3%
- Alte activități de servicii10 · 4,3%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte36 · 15,5%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor34 · 14,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor31 · 13,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi28 · 12,0%
- Lucrări speciale de construcții22 · 9,4%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe20 · 8,6%
- Construcții de clădiri20 · 8,6%
- Activități de închiriere și leasing18 · 7,7%
- Lucrări de geniu civil13 · 5,6%
- Fabricarea produselor alimentare10 · 4,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Negrași?
Populația localității Negrași este de 1.661 (2026), pe locul 2.616 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Negrași?
Negrași are o suprafață de 77,7 km², cu o densitate a populației de 21 loc./km².
Populația din Negrași crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Negrași a trecut de la 2.046 la 1.661, adică o variație de −18,8%.
Unde se află Negrași?
Negrași se află în județul Argeș. Latitudine 44,600, longitudine 25,117.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Negrași?
În Negrași, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 30,7 ‰ (2025), pe locul 8 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Negrași?
În Negrași, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 845,3 ‰ (2025), pe locul 89 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Negrași?
Cele mai apropiate de Negrași sunt: Mozăceni (6,0 km), Teiu (6,1 km), Rociu (10 km), Izvoru (11 km), Recea (11 km).