Bughea de Jos: populație și statistici
Bughea de Jos are o populație de 3.053 (2026), pe o suprafață de 18,3 km², cu o densitate a populației de 166 loc./km². Se află pe locul 1.547 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −1,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.053
- 18,3 km²
- 166 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Argeș după populație: Bughea de Jos ocupă locul 49 (număr de localități: 102).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 11,4% în Bughea de Jos, față de o medie de 2,7% în județul Argeș și 2,0% la nivel național.
Medici la 1 000 de locuitori: 0,33 ‰ în Bughea de Jos, față de o medie de 2,65 ‰ în județul Argeș și 3,53 ‰ la nivel național.
Bughea de Jos: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 36).
Bughea de Jos în cifre
Unde se află Bughea de Jos?
Populația din Bughea de Jos în timp
Populația localității Bughea de Jos a fost de 3.083 în 2016 și de 3.053 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.081 |
| 2022 | 3.093 |
| 2023 | 3.087 |
| 2024 | 3.075 |
| 2025 | 3.083 |
| 2026 | 3.053 |
Știați că?
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 2.569.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Câmpulung (populație: 31.748), la 4,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Bughea de Jos
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Bughea de Jos | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,8 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.508 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,4 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.053 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,9 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.550 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,8 ‰ | 11,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.352 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Bughea de Jos | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 11,37 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 705 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,62 ‰ | 2,27 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 680 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.388 | 316.668 | 10.177.161 | pe locul 1.721 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 454,6 ‰ | 525,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.964 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 53,1 m² | 51,5 m² | 50,3 m² | pe locul 1.241 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,31 ‰ | 2,48 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 959 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Bughea de Jos | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 27,2 ‰ | 58,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.767 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,95 ‰ | 3,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 960 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Bughea de Jos | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 30 ‰ | 258 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.934 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 11,4% | 2,7% | 2,3% | pe locul 157 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Bughea de Jos | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,5 înnoptări | 1,0 | 0,4 | pe locul 523 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 257 ‰ | 584 ‰ | 200 ‰ | pe locul 560 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 26,5 ‰ | 22,2 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 378 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Bughea de Jos | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 23,3 m³ | 42,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.570 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Bughea de Jos | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,33 ‰ | 2,65 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.277 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,33 ‰ | 0,55 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.137 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Bughea de Jos | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 123 ‰ | 160 ‰ | 91 ‰ | pe locul 646 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,3 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.683 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Bughea de Jos
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor44 · 22,6%
- Transport și depozitare21 · 10,8%
- Hoteluri și restaurante19 · 9,7%
- Arte, spectacole și activități recreative18 · 9,2%
- Activități administrative și servicii de suport17 · 8,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice15 · 7,7%
- Alte activități de servicii12 · 6,2%
- Industria prelucrătoare11 · 5,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor36 · 18,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor28 · 14,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte19 · 9,7%
- Activități sportive, de agrement și recreative17 · 8,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație15 · 7,7%
- Alte activități de servicii personale12 · 6,2%
- Hoteluri și alte facilități de cazare11 · 5,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi8 · 4,1%
- Activități de servicii informatice8 · 4,1%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management6 · 3,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Bughea de Jos?
Populația localității Bughea de Jos este de 3.053 (2026), pe locul 1.547 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Bughea de Jos?
Bughea de Jos are o suprafață de 18,3 km², cu o densitate a populației de 166 loc./km².
Populația din Bughea de Jos crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Bughea de Jos a trecut de la 3.083 la 3.053, adică o variație de −1,0%.
Unde se află Bughea de Jos?
Bughea de Jos se află în județul Argeș. Latitudine 45,280, longitudine 24,992.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Bughea de Jos?
În Bughea de Jos, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 11,4% (2026), pe locul 157 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Bughea de Jos?
În Bughea de Jos, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,33 ‰ (2024), pe locul 2.277 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Care localități se învecinează cu Bughea de Jos?
Cele mai apropiate de Bughea de Jos sunt: Câmpulung (4,6 km), Berevoești (5,3 km), Mioarele (8,0 km), Godeni (8,1 km), Valea Mare Pravăț (8,4 km).