Valea Iașului: populație și statistici
Valea Iașului are o populație de 2.718 (2026), pe o suprafață de 21,9 km², cu o densitate a populației de 124 loc./km². Se află pe locul 1.768 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −1,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.718
- 21,9 km²
- 124 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Argeș după populație: Valea Iașului ocupă locul 58 (număr de localități: 102).
Medici la 1 000 de locuitori: 5,52 ‰ în Valea Iașului, față de o medie de 2,65 ‰ în județul Argeș și 3,53 ‰ la nivel național.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 54 ‰ în Valea Iașului, față de o medie de 160 ‰ în județul Argeș și 163 ‰ la nivel național.
Valea Iașului: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 66).
Valea Iașului în cifre
Unde se află Valea Iașului?
Populația din Valea Iașului în timp
Populația localității Valea Iașului a fost de 2.768 în 2016 și de 2.718 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.721 |
| 2022 | 2.695 |
| 2023 | 2.688 |
| 2024 | 2.731 |
| 2025 | 2.712 |
| 2026 | 2.718 |
Știați că?
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 3.060.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Albeștii de Argeș (populație: 5.854), la 4,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Valea Iașului
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Valea Iașului | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,4 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 622 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,9 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.660 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,7 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.172 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,5 ‰ | 11,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.719 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Valea Iașului | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 15,89 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 302 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 5,52 ‰ | 2,27 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 214 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.419 | 316.668 | 10.177.161 | pe locul 1.673 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 522,1 ‰ | 525,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.175 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 58,5 m² | 51,5 m² | 50,3 m² | pe locul 740 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 4,05 ‰ | 2,48 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 254 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Valea Iașului | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 7,21 km | 3,99 km | 6,17 km | pe locul 386 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 296 m³ | 13.857 m³ | 325.688 m³ | pe locul 440 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Valea Iașului | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 57,0 ‰ | 58,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 330 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,58 ‰ | 3,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.198 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Valea Iașului | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 108 ‰ | 258 ‰ | 71 ‰ | pe locul 901 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,8% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.853 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Valea Iașului | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,2 înnoptări | 1,0 | 0,4 | pe locul 741 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 127 ‰ | 584 ‰ | 200 ‰ | pe locul 742 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 11,8 ‰ | 22,2 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 680 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Valea Iașului | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 41,2 m³ | 42,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 628 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 6,92 km | 3,31 km | 4,05 km | pe locul 403 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Valea Iașului | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 5,52 ‰ | 2,65 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 37 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,74 ‰ | 0,55 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 398 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,37 ‰ | 0,60 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.450 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Valea Iașului | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 54 ‰ | 160 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.903 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,7 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.472 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Valea Iașului
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor70 · 21,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice34 · 10,2%
- Construcții32 · 9,6%
- Transport și depozitare30 · 9,0%
- Industria prelucrătoare29 · 8,7%
- Hoteluri și restaurante24 · 7,2%
- Activități administrative și servicii de suport20 · 6,0%
- Tranzacții imobiliare16 · 4,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor66 · 19,9%
- Lucrări speciale de construcții30 · 9,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor29 · 8,7%
- Construcții de clădiri25 · 7,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte25 · 7,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație17 · 5,1%
- Tranzacții imobiliare16 · 4,8%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management16 · 4,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi15 · 4,5%
- Hoteluri și alte facilități de cazare15 · 4,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Valea Iașului?
Populația localității Valea Iașului este de 2.718 (2026), pe locul 1.768 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Valea Iașului?
Valea Iașului are o suprafață de 21,9 km², cu o densitate a populației de 124 loc./km².
Populația din Valea Iașului crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Valea Iașului a trecut de la 2.768 la 2.718, adică o variație de −1,8%.
Unde se află Valea Iașului?
Valea Iașului se află în județul Argeș. Latitudine 45,190, longitudine 24,714.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Valea Iașului?
În Valea Iașului, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 5,52 ‰ (2024), pe locul 37 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Valea Iașului?
În Valea Iașului, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 54 ‰ (2025), pe locul 2.903 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Valea Iașului?
Cele mai apropiate de Valea Iașului sunt: Albeștii de Argeș (4,7 km), Mușătești (5,4 km), Valea Danului (7,0 km), Curtea de Argeș (8,9 km), Pietroșani (11 km).