Rociu: populație și statistici
Rociu are o populație de 2.218 (2026), pe o suprafață de 79,5 km², cu o densitate a populației de 27,9 loc./km². Se află pe locul 2.151 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −11,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.218
- 79,5 km²
- 28 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Argeș după populație: Rociu ocupă locul 68 (număr de localități: 102).
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 34,40 km în Rociu, față de o medie de 7,76 km în județul Argeș și 4,84 km la nivel național.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 0,90 ‰ în Rociu, față de o medie de 0,55 ‰ în județul Argeș și 0,60 ‰ la nivel național.
Rociu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 23).
Rociu în cifre
Unde se află Rociu?
localități vecine
- Suseni7,9 km · 2.866
- Teiu8,8 km · 1.157
- Buzoești8,9 km · 4.913
- Negrași10 km · 1.661
- Costești10 km · 9.324
- Căteasca11 km · 3.566
- Rătești12 km · 2.779
- Oarja13 km · 2.693
Toate localitățile din județul Argeș
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Rociu în timp
Populația localității Rociu a fost de 2.506 în 2016 și de 2.218 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.335 |
| 2022 | 2.308 |
| 2023 | 2.268 |
| 2024 | 2.244 |
| 2025 | 2.217 |
| 2026 | 2.218 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 11.139.
- Densitatea populației sale este de 3,3 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Suseni, la 7,9 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Buzoești (populație: 4.913), la 8,9 km distanță.
Toți indicatorii pentru Rociu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Rociu | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 26,6 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 352 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,1 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.631 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,4 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.332 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 19,8 ‰ | 11,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 331 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Rociu | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 34,40 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 21 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,25 ‰ | 2,27 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 835 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.771 | 316.668 | 10.177.161 | pe locul 1.176 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 798,5 ‰ | 525,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 124 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 32,8 m² | 51,5 m² | 50,3 m² | pe locul 3.089 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 8,12 ‰ | 2,48 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 84 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Rociu | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 40,6 ‰ | 58,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 829 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,80 ‰ | 3,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.850 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Rociu | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 55 ‰ | 258 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.036 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,9% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.276 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Rociu | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 58,2 m³ | 42,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 282 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Rociu | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,90 ‰ | 2,65 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 596 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,90 ‰ | 0,55 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 210 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,45 ‰ | 0,60 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.167 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Rociu | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 63 ‰ | 160 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.674 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,5 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.057 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Rociu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor35 · 19,4%
- Transport și depozitare29 · 16,1%
- Construcții22 · 12,2%
- Activități administrative și servicii de suport17 · 9,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit12 · 6,7%
- Industria prelucrătoare12 · 6,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice12 · 6,7%
- Hoteluri și restaurante8 · 4,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor23 · 12,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte23 · 12,8%
- Lucrări speciale de construcții21 · 11,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor19 · 10,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi19 · 10,6%
- Construcții de clădiri17 · 9,4%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe12 · 6,7%
- Activități de închiriere și leasing12 · 6,7%
- Lucrări de geniu civil11 · 6,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație8 · 4,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Rociu?
Populația localității Rociu este de 2.218 (2026), pe locul 2.151 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Rociu?
Rociu are o suprafață de 79,5 km², cu o densitate a populației de 28 loc./km².
Populația din Rociu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Rociu a trecut de la 2.506 la 2.218, adică o variație de −11,5%.
Unde se află Rociu?
Rociu se află în județul Argeș. Latitudine 44,651, longitudine 25,009.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Rociu?
În Rociu, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 34,40 km (2025), pe locul 21 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Rociu?
În Rociu, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 0,90 ‰ (2024), pe locul 210 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Care localități se învecinează cu Rociu?
Cele mai apropiate de Rociu sunt: Suseni (7,9 km), Teiu (8,8 km), Buzoești (8,9 km), Negrași (10 km), Costești (10 km).