Câmpulung: populație și statistici
Câmpulung are o populație de 31.748 (2026), pe o suprafață de 35,5 km², cu o densitate a populației de 895 loc./km². Se află pe locul 75 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −14,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 31.748
- 35,5 km²
- 895 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Argeș după populație: Câmpulung ocupă locul 3 (număr de localități: 102).
Medici la 1 000 de locuitori: 6,17 ‰ în Câmpulung, față de o medie de 2,65 ‰ în județul Argeș și 3,53 ‰ la nivel național.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 220 ‰ în Câmpulung, față de o medie de 160 ‰ în județul Argeș și 163 ‰ la nivel național.
Câmpulung: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 769).
Câmpulung în cifre
Unde se află Câmpulung?
Populația din Câmpulung în timp
Populația localității Câmpulung a fost de 36.966 în 2016 și de 31.748 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 34.492 |
| 2022 | 33.843 |
| 2023 | 33.277 |
| 2024 | 32.699 |
| 2025 | 32.194 |
| 2026 | 31.748 |
Știați că?
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.971.
- Densitatea populației sale este de 9,9 ori media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Valea Mare Pravăț, la 4,1 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Pitești (populație: 160.262), la 47 km distanță.
Toți indicatorii pentru Câmpulung
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Câmpulung | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,6 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.339 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,2 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.087 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 3,8 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.916 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,0 ‰ | 11,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.885 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Câmpulung | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,58 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 1.902 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,91 ‰ | 2,27 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.728 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 15.469 | 316.668 | 10.177.161 | pe locul 69 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 487,2 ‰ | 525,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.557 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 47,2 m² | 51,5 m² | 50,3 m² | pe locul 1.947 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,76 ‰ | 2,48 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.322 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Câmpulung | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 2,94 km | 3,99 km | 6,17 km | pe locul 838 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 463 m³ | 13.857 m³ | 325.688 m³ | pe locul 188 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Câmpulung | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 63,4 ‰ | 58,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 243 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,61 ‰ | 3,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.170 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Câmpulung | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 276 ‰ | 258 ‰ | 71 ‰ | pe locul 221 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,8% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.853 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Câmpulung | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,9 înnoptări | 1,0 | 0,4 | pe locul 368 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 499 ‰ | 584 ‰ | 200 ‰ | pe locul 368 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 23,0 ‰ | 22,2 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 430 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Câmpulung | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 40,2 m³ | 42,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 666 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,45 km | 3,31 km | 4,05 km | pe locul 1.229 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Câmpulung | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 6,17 ‰ | 2,65 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 26 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,63 ‰ | 0,55 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 668 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,88 ‰ | 0,60 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 332 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Câmpulung | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 220 ‰ | 160 ‰ | 91 ‰ | pe locul 79 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,4 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.118 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Câmpulung
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor988 · 22,0%
- Transport și depozitare538 · 12,0%
- Industria prelucrătoare394 · 8,8%
- Activități administrative și servicii de suport360 · 8,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice359 · 8,0%
- Construcții293 · 6,5%
- Hoteluri și restaurante290 · 6,5%
- Alte activități de servicii229 · 5,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor769 · 17,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte475 · 10,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor419 · 9,3%
- Lucrări speciale de construcții240 · 5,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație236 · 5,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi229 · 5,1%
- Tranzacții imobiliare204 · 4,5%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice167 · 3,7%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi164 · 3,7%
- Construcții de clădiri159 · 3,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Câmpulung?
Populația localității Câmpulung este de 31.748 (2026), pe locul 75 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Câmpulung?
Câmpulung are o suprafață de 35,5 km², cu o densitate a populației de 895 loc./km².
Populația din Câmpulung crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Câmpulung a trecut de la 36.966 la 31.748, adică o variație de −14,1%.
Unde se află Câmpulung?
Câmpulung se află în județul Argeș. Latitudine 45,275, longitudine 25,050.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Câmpulung?
În Câmpulung, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 6,17 ‰ (2024), pe locul 26 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Câmpulung?
În Câmpulung, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 220 ‰ (2025), pe locul 79 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Câmpulung?
Cele mai apropiate de Câmpulung sunt: Valea Mare Pravăț (4,1 km), Bughea de Jos (4,6 km), Mioarele (4,6 km), Bughea de Sus (8,7 km), Schitu Golești (9,2 km).