Bughea de Sus: populație și statistici
Bughea de Sus are o populație de 3.015 (2026), pe o suprafață de 32,9 km², cu o densitate a populației de 91,6 loc./km². Se află pe locul 1.572 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa este stabilă: +0,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.015
- 32,9 km²
- 92 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Argeș după populație: Bughea de Sus ocupă locul 50 (număr de localități: 102).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 12,9% în Bughea de Sus, față de o medie de 2,7% în județul Argeș și 2,0% la nivel național.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 37,9 m² în Bughea de Sus, față de o medie de 51,5 m² în județul Argeș și 51,1 m² la nivel național.
Bughea de Sus: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 40).
Bughea de Sus în cifre
Unde se află Bughea de Sus?
Populația din Bughea de Sus în timp
Populația localității Bughea de Sus a fost de 3.002 în 2016 și de 3.015 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.074 |
| 2022 | 3.063 |
| 2023 | 3.040 |
| 2024 | 3.024 |
| 2025 | 3.029 |
| 2026 | 3.015 |
Știați că?
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.608.
- Cea mai apropiată localitate este Albeștii de Muscel, la 6,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Câmpulung (populație: 31.748), la 8,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Bughea de Sus
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Bughea de Sus | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,3 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.406 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,9 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.176 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,0 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 706 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,6 ‰ | 11,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.010 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Bughea de Sus | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,60 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 1.607 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 4,64 ‰ | 2,27 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 285 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.467 | 316.668 | 10.177.161 | pe locul 1.586 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 486,6 ‰ | 525,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.564 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 37,9 m² | 51,5 m² | 50,3 m² | pe locul 2.860 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,32 ‰ | 2,48 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 548 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Bughea de Sus | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 25,9 ‰ | 58,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.890 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,66 ‰ | 3,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.979 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Bughea de Sus | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 30 ‰ | 258 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.934 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 12,9% | 2,7% | 2,3% | pe locul 110 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Bughea de Sus | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 2,6 înnoptări | 1,0 | 0,4 | pe locul 177 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 711 ‰ | 584 ‰ | 200 ‰ | pe locul 293 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 53,7 ‰ | 22,2 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 208 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Bughea de Sus | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 26,5 m³ | 42,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.372 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Bughea de Sus | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,66 ‰ | 2,65 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 989 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,66 ‰ | 0,55 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 571 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Bughea de Sus | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 65 ‰ | 160 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.617 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,3 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.683 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Bughea de Sus
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor43 · 24,7%
- Hoteluri și restaurante29 · 16,7%
- Transport și depozitare19 · 10,9%
- Industria prelucrătoare13 · 7,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice10 · 5,7%
- Construcții9 · 5,2%
- Arte, spectacole și activități recreative9 · 5,2%
- Activități administrative și servicii de suport8 · 4,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor40 · 23,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație19 · 10,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte18 · 10,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor17 · 9,8%
- Hoteluri și alte facilități de cazare15 · 8,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi8 · 4,6%
- Lucrări speciale de construcții7 · 4,0%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora6 · 3,4%
- Tranzacții imobiliare6 · 3,4%
- Activități sportive, de agrement și recreative6 · 3,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Bughea de Sus?
Populația localității Bughea de Sus este de 3.015 (2026), pe locul 1.572 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Bughea de Sus?
Bughea de Sus are o suprafață de 32,9 km², cu o densitate a populației de 92 loc./km².
Populația din Bughea de Sus crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Bughea de Sus a trecut de la 3.002 la 3.015, adică o variație de +0,4%.
Unde se află Bughea de Sus?
Bughea de Sus se află în județul Argeș. Latitudine 45,352, longitudine 25,027.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Bughea de Sus?
În Bughea de Sus, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 12,9% (2026), pe locul 110 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Bughea de Sus?
În Bughea de Sus, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 37,9 m² (2025), pe locul 2.860 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Care localități se învecinează cu Bughea de Sus?
Cele mai apropiate de Bughea de Sus sunt: Albeștii de Muscel (6,3 km), Bughea de Jos (8,4 km), Valea Mare Pravăț (8,6 km), Câmpulung (8,7 km), Lerești (11 km).