Lunca Corbului: populație și statistici
Lunca Corbului are o populație de 2.406 (2026), pe o suprafață de 90,0 km², cu o densitate a populației de 26,7 loc./km². Se află pe locul 1.986 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −11,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.406
- 90,0 km²
- 27 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Argeș după populație: Lunca Corbului ocupă locul 64 (număr de localități: 102).
Locuințe la 1 000 de locuitori: 824,6 ‰ în Lunca Corbului, față de o medie de 525,1 ‰ în județul Argeș și 470,2 ‰ la nivel național.
Decese la 1 000 de locuitori: 22,9 ‰ în Lunca Corbului, față de o medie de 11,8 ‰ în județul Argeș și 11,1 ‰ la nivel național.
Lunca Corbului: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 49).
Lunca Corbului în cifre
Unde se află Lunca Corbului?
Populația din Lunca Corbului în timp
Populația localității Lunca Corbului a fost de 2.705 în 2016 și de 2.406 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.491 |
| 2022 | 2.459 |
| 2023 | 2.421 |
| 2024 | 2.424 |
| 2025 | 2.412 |
| 2026 | 2.406 |
Știați că?
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 12.605.
- Densitatea populației sale este de 3,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Stolnici, la 8,0 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Costești (populație: 9.324), la 8,1 km distanță.
Toți indicatorii pentru Lunca Corbului
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Lunca Corbului | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 29,1 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 254 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,5 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.274 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,6 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.660 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 22,9 ‰ | 11,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 151 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Lunca Corbului | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 20,20 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 156 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,91 ‰ | 2,27 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 589 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.984 | 316.668 | 10.177.161 | pe locul 975 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 824,6 ‰ | 525,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 97 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 48,7 m² | 51,5 m² | 50,3 m² | pe locul 1.777 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 10,39 ‰ | 2,48 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 56 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Lunca Corbului | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 49,0 ‰ | 58,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 523 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,74 ‰ | 3,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 586 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Lunca Corbului | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 81 ‰ | 258 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.346 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,8% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.853 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Lunca Corbului | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,2 înnoptări | 1,0 | 0,4 | pe locul 741 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 223 ‰ | 584 ‰ | 200 ‰ | pe locul 603 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 29,9 ‰ | 22,2 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 344 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Lunca Corbului | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 44,5 m³ | 42,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 527 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Lunca Corbului | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 2,65 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.861 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 0,55 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.647 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,83 ‰ | 0,60 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 389 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Lunca Corbului | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 70 ‰ | 160 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.463 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,2 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.204 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Lunca Corbului
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor67 · 24,1%
- Transport și depozitare48 · 17,3%
- Construcții28 · 10,1%
- Activități administrative și servicii de suport25 · 9,0%
- Industria prelucrătoare20 · 7,2%
- Hoteluri și restaurante18 · 6,5%
- Agricultură, silvicultură și pescuit15 · 5,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice14 · 5,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor49 · 17,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor41 · 14,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte39 · 14,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi31 · 11,2%
- Lucrări speciale de construcții26 · 9,4%
- Construcții de clădiri19 · 6,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație18 · 6,5%
- Activități de închiriere și leasing17 · 6,1%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe15 · 5,4%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora13 · 4,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Lunca Corbului?
Populația localității Lunca Corbului este de 2.406 (2026), pe locul 1.986 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Lunca Corbului?
Lunca Corbului are o suprafață de 90,0 km², cu o densitate a populației de 27 loc./km².
Populația din Lunca Corbului crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Lunca Corbului a trecut de la 2.705 la 2.406, adică o variație de −11,1%.
Unde se află Lunca Corbului?
Lunca Corbului se află în județul Argeș. Latitudine 44,666, longitudine 24,777.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lunca Corbului?
În Lunca Corbului, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 824,6 ‰ (2025), pe locul 97 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lunca Corbului?
În Lunca Corbului, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 22,9 ‰ (2025), pe locul 151 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Lunca Corbului?
Cele mai apropiate de Lunca Corbului sunt: Stolnici (8,0 km), Costești (8,1 km), Colonești (8,5 km), Săpata (9,0 km), Bărăști (11 km).