Căldăraru: populație și statistici
Căldăraru are o populație de 1.904 (2026), pe o suprafață de 60,1 km², cu o densitate a populației de 31,7 loc./km². Se află pe locul 2.411 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −19,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.904
- 60,1 km²
- 32 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Argeș după populație: Căldăraru ocupă locul 81 (număr de localități: 102).
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 5,8 ‰ în Căldăraru, față de o medie de 16,8 ‰ în județul Argeș și 18,5 ‰ la nivel național.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 29,0 m² în Căldăraru, față de o medie de 51,5 m² în județul Argeș și 51,1 m² la nivel național.
Căldăraru: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 30).
Căldăraru în cifre
Unde se află Căldăraru?
localități vecine
- Miroși6,7 km · 1.965
- Ungheni6,7 km · 2.259
- Râca8,4 km · 870
- Recea9,6 km · 2.346
- Siliștea Gumești11 km · 2.045
- Bârla12 km · 3.797
- Izvoru12 km · 2.015
- Balaci12 km · 1.324
Toate localitățile din județul Argeș
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Căldăraru în timp
Populația localității Căldăraru a fost de 2.368 în 2016 și de 1.904 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.146 |
| 2022 | 2.061 |
| 2023 | 2.020 |
| 2024 | 1.990 |
| 2025 | 1.951 |
| 2026 | 1.904 |
Știați că?
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.413.
- Densitatea populației sale este de 2,9 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Miroși, la 6,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Bârla (populație: 3.797), la 12 km distanță.
Toți indicatorii pentru Căldăraru
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Căldăraru | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 5,8 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.136 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,9 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.144 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,8 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.133 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 18,4 ‰ | 11,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 486 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Căldăraru | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 20,48 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 143 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,10 ‰ | 2,27 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 914 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.528 | 316.668 | 10.177.161 | pe locul 1.484 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 802,5 ‰ | 525,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 118 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 29,0 m² | 51,5 m² | 50,3 m² | pe locul 3.133 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,05 ‰ | 2,48 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.114 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Căldăraru | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 28,4 ‰ | 58,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.655 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,53 ‰ | 3,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.897 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Căldăraru | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 64 ‰ | 258 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.753 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,1% | 2,7% | 2,3% | pe locul 888 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Căldăraru | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 36,8 m³ | 42,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 809 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 8,40 km | 3,31 km | 4,05 km | pe locul 273 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Căldăraru | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,53 ‰ | 2,65 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.373 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,53 ‰ | 0,55 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.016 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,53 ‰ | 0,60 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 919 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Căldăraru | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 58 ‰ | 160 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.806 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,3 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 749 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Căldăraru
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor34 · 23,1%
- Transport și depozitare18 · 12,2%
- Hoteluri și restaurante15 · 10,2%
- Industria prelucrătoare14 · 9,5%
- Construcții12 · 8,2%
- Activități administrative și servicii de suport10 · 6,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit9 · 6,1%
- Arte, spectacole și activități recreative7 · 4,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor30 · 20,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor17 · 11,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte15 · 10,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație14 · 9,5%
- Construcții de clădiri11 · 7,5%
- Lucrări speciale de construcții11 · 7,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi10 · 6,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe8 · 5,4%
- Activități de închiriere și leasing8 · 5,4%
- Lucrări de geniu civil7 · 4,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Căldăraru?
Populația localității Căldăraru este de 1.904 (2026), pe locul 2.411 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Căldăraru?
Căldăraru are o suprafață de 60,1 km², cu o densitate a populației de 32 loc./km².
Populația din Căldăraru crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Căldăraru a trecut de la 2.368 la 1.904, adică o variație de −19,6%.
Unde se află Căldăraru?
Căldăraru se află în județul Argeș. Latitudine 44,461, longitudine 24,939.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Căldăraru?
În Căldăraru, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 5,8 ‰ (2025), pe locul 3.136 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Căldăraru?
În Căldăraru, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 29,0 m² (2025), pe locul 3.133 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Care localități se învecinează cu Căldăraru?
Cele mai apropiate de Căldăraru sunt: Miroși (6,7 km), Ungheni (6,7 km), Râca (8,4 km), Recea (9,6 km), Siliștea Gumești (11 km).