Valea Mare Pravăț: populație și statistici
Valea Mare Pravăț are o populație de 4.170 (2026), pe o suprafață de 60,7 km², cu o densitate a populației de 68,7 loc./km². Se află pe locul 1.011 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.170
- 60,7 km²
- 69 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Argeș după populație: Valea Mare Pravăț ocupă locul 31 (număr de localități: 102).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 19,2% în Valea Mare Pravăț, față de o medie de 2,7% în județul Argeș și 2,0% la nivel național.
Valea Mare Pravăț: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 67).
Valea Mare Pravăț în cifre
Unde se află Valea Mare Pravăț?
Populația din Valea Mare Pravăț în timp
Populația localității Valea Mare Pravăț a fost de 4.279 în 2016 și de 4.170 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.225 |
| 2022 | 4.213 |
| 2023 | 4.194 |
| 2024 | 4.164 |
| 2025 | 4.176 |
| 2026 | 4.170 |
Știați că?
- „Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.499.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Câmpulung (populație: 31.748), la 4,1 km distanță.
Toți indicatorii pentru Valea Mare Pravăț
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Valea Mare Pravăț | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,7 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.308 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,6 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.955 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,9 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.096 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,2 ‰ | 11,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.812 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Valea Mare Pravăț | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,95 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 1.785 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,20 ‰ | 2,27 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.465 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.716 | 316.668 | 10.177.161 | pe locul 1.240 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 411,5 ‰ | 525,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.546 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 48,8 m² | 51,5 m² | 50,3 m² | pe locul 1.758 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Valea Mare Pravăț | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 0,17 km | 3,99 km | 6,17 km | pe locul 999 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 0 m³ | 13.857 m³ | 325.688 m³ | pe locul 1.019 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Valea Mare Pravăț | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 32,4 ‰ | 58,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.358 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,12 ‰ | 3,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 863 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Valea Mare Pravăț | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 71 ‰ | 258 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.567 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 19,2% | 2,7% | 2,3% | pe locul 30 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Valea Mare Pravăț | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,3 înnoptări | 1,0 | 0,4 | pe locul 658 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 173 ‰ | 584 ‰ | 200 ‰ | pe locul 672 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 42,9 ‰ | 22,2 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 247 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Valea Mare Pravăț | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 46,3 m³ | 42,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 478 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,82 km | 3,31 km | 4,05 km | pe locul 1.369 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Valea Mare Pravăț | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,24 ‰ | 2,65 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.626 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,24 ‰ | 0,55 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.552 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,24 ‰ | 0,60 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.872 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Valea Mare Pravăț | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 100 ‰ | 160 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.272 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,4 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.329 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Valea Mare Pravăț
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor86 · 22,3%
- Transport și depozitare46 · 11,9%
- Construcții42 · 10,9%
- Industria prelucrătoare38 · 9,9%
- Hoteluri și restaurante29 · 7,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice29 · 7,5%
- Activități administrative și servicii de suport20 · 5,2%
- Alte activități de servicii18 · 4,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor67 · 17,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor48 · 12,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte42 · 10,9%
- Lucrări speciale de construcții33 · 8,6%
- Construcții de clădiri23 · 6,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație23 · 6,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi18 · 4,7%
- Hoteluri și alte facilități de cazare14 · 3,6%
- Fabricarea produselor alimentare13 · 3,4%
- Lucrări de geniu civil13 · 3,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Valea Mare Pravăț?
Populația localității Valea Mare Pravăț este de 4.170 (2026), pe locul 1.011 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Valea Mare Pravăț?
Valea Mare Pravăț are o suprafață de 60,7 km², cu o densitate a populației de 69 loc./km².
Populația din Valea Mare Pravăț crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Valea Mare Pravăț a trecut de la 4.279 la 4.170, adică o variație de −2,5%.
Unde se află Valea Mare Pravăț?
Valea Mare Pravăț se află în județul Argeș. Latitudine 45,292, longitudine 25,097.
Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Valea Mare Pravăț?
În Valea Mare Pravăț, „Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³)” se situează la 0 m³ (2025), pe locul 1.019 dintre localități (1.023 în total); mediana națională este 269 m³.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Valea Mare Pravăț?
În Valea Mare Pravăț, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 19,2% (2026), pe locul 30 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Valea Mare Pravăț?
Cele mai apropiate de Valea Mare Pravăț sunt: Câmpulung (4,1 km), Mioarele (6,3 km), Dragoslavele (8,2 km), Bughea de Jos (8,4 km), Bughea de Sus (8,6 km).