Valea Danului: populație și statistici
Valea Danului are o populație de 2.912 (2026), pe o suprafață de 32,0 km², cu o densitate a populației de 90,9 loc./km². Se află pe locul 1.643 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −3,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.912
- 32,0 km²
- 91 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Argeș după populație: Valea Danului ocupă locul 53 (număr de localități: 102).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 55 ‰ în Valea Danului, față de o medie de 160 ‰ în județul Argeș și 163 ‰ la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 11,7 ‰ în Valea Danului, față de o medie de 18,6 ‰ în județul Argeș și 20,1 ‰ la nivel național.
Valea Danului: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 50).
Valea Danului în cifre
Unde se află Valea Danului?
Populația din Valea Danului în timp
Populația localității Valea Danului a fost de 3.022 în 2016 și de 2.912 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.970 |
| 2022 | 2.948 |
| 2023 | 2.924 |
| 2024 | 2.899 |
| 2025 | 2.917 |
| 2026 | 2.912 |
Știați că?
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.489.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Albeștii de Argeș (populație: 5.854), la 4,8 km distanță.
Toți indicatorii pentru Valea Danului
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Valea Danului | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,4 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.173 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,7 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.844 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,9 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.550 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,0 ‰ | 11,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.199 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Valea Danului | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 10,61 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 809 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,06 ‰ | 2,27 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 928 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.650 | 316.668 | 10.177.161 | pe locul 1.329 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 566,6 ‰ | 525,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 799 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 62,3 m² | 51,5 m² | 50,3 m² | pe locul 484 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,69 ‰ | 2,48 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.372 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Valea Danului | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 38,5 ‰ | 58,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 930 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,75 ‰ | 3,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.072 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Valea Danului | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 35 ‰ | 258 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.784 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,1% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.670 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Valea Danului | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 1,0 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 35 ‰ | 584 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.017 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 6,9 ‰ | 22,2 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 923 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Valea Danului | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 35,0 m³ | 42,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 895 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 7,21 km | 3,31 km | 4,05 km | pe locul 377 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Valea Danului | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,69 ‰ | 2,65 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 907 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,69 ‰ | 0,55 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 494 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Valea Danului | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 55 ‰ | 160 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.876 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,4 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.642 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Valea Danului
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor60 · 27,3%
- Construcții26 · 11,8%
- Transport și depozitare25 · 11,4%
- Industria prelucrătoare23 · 10,5%
- Alte activități de servicii15 · 6,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice12 · 5,5%
- Agricultură, silvicultură și pescuit10 · 4,5%
- Activități administrative și servicii de suport10 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor50 · 22,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor36 · 16,4%
- Lucrări speciale de construcții26 · 11,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte21 · 9,5%
- Construcții de clădiri14 · 6,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi14 · 6,4%
- Repararea calculatoarelor și a bunurilor personale și casnice11 · 5,0%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management7 · 3,2%
- Activități sportive, de agrement și recreative7 · 3,2%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)6 · 2,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Valea Danului?
Populația localității Valea Danului este de 2.912 (2026), pe locul 1.643 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Valea Danului?
Valea Danului are o suprafață de 32,0 km², cu o densitate a populației de 91 loc./km².
Populația din Valea Danului crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Valea Danului a trecut de la 3.022 la 2.912, adică o variație de −3,6%.
Unde se află Valea Danului?
Valea Danului se află în județul Argeș. Latitudine 45,185, longitudine 24,625.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Valea Danului?
În Valea Danului, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 55 ‰ (2025), pe locul 2.876 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Valea Danului?
În Valea Danului, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 11,7 ‰ (2025), pe locul 2.844 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Valea Danului?
Cele mai apropiate de Valea Danului sunt: Albeștii de Argeș (4,8 km), Tigveni (5,3 km), Valea Iașului (7,0 km), Curtea de Argeș (8,3 km), Cepari (8,4 km).