Izvoru: populație și statistici
Izvoru are o populație de 2.015 (2026), pe o suprafață de 50,0 km², cu o densitate a populației de 40,3 loc./km². Se află pe locul 2.321 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.015
- 50,0 km²
- 40 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Argeș după populație: Izvoru ocupă locul 75 (număr de localități: 102).
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 68,5 m³ în Izvoru, față de o medie de 42,3 m³ în județul Argeș și 39,9 m³ la nivel național.
Medici la 1 000 de locuitori: 1,99 ‰ în Izvoru, față de o medie de 2,65 ‰ în județul Argeș și 3,53 ‰ la nivel național.
Izvoru: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 22).
Izvoru în cifre
Unde se află Izvoru?
localități vecine
- Recea3,8 km · 2.346
- Popești6,6 km · 1.647
- Râca8,3 km · 870
- Slobozia9,2 km · 4.137
- Negrași11 km · 1.661
- Mozăceni11 km · 1.712
- Ungheni11 km · 2.259
- Căldăraru12 km · 1.904
Toate localitățile din județul Argeș
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Izvoru în timp
Populația localității Izvoru a fost de 2.199 în 2016 și de 2.015 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.104 |
| 2022 | 2.081 |
| 2023 | 2.071 |
| 2024 | 2.049 |
| 2025 | 2.027 |
| 2026 | 2.015 |
Știați că?
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.008.
- Densitatea populației sale este de 2,3 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Recea, la 3,8 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Slobozia (populație: 4.137), la 9,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Izvoru
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Izvoru | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,4 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.173 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,4 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.547 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,9 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 290 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,9 ‰ | 11,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.329 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Izvoru | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,45 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 1.651 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,49 ‰ | 2,27 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.237 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.132 | 316.668 | 10.177.161 | pe locul 2.203 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 561,8 ‰ | 525,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 834 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 38,8 m² | 51,5 m² | 50,3 m² | pe locul 2.800 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,99 ‰ | 2,48 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 652 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Izvoru | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 10,37 km | 3,99 km | 6,17 km | pe locul 169 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 212 m³ | 13.857 m³ | 325.688 m³ | pe locul 622 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Izvoru | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 27,3 ‰ | 58,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.758 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,48 ‰ | 3,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.270 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Izvoru | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 49 ‰ | 258 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.251 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 7,2% | 2,7% | 2,3% | pe locul 413 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Izvoru | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 68,5 m³ | 42,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 196 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 5,16 km | 3,31 km | 4,05 km | pe locul 629 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Izvoru | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,99 ‰ | 2,65 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 248 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,50 ‰ | 0,55 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.171 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,50 ‰ | 0,60 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.007 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Izvoru | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 92 ‰ | 160 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.535 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,0 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 867 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Izvoru
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor28 · 21,5%
- Transport și depozitare21 · 16,2%
- Hoteluri și restaurante15 · 11,5%
- Agricultură, silvicultură și pescuit9 · 6,9%
- Tranzacții imobiliare9 · 6,9%
- Industria prelucrătoare7 · 5,4%
- Activități administrative și servicii de suport7 · 5,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice6 · 4,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor22 · 16,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor17 · 13,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte17 · 13,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi14 · 10,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație14 · 10,8%
- Tranzacții imobiliare9 · 6,9%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe7 · 5,4%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora5 · 3,8%
- Activități poștale și de curier5 · 3,8%
- Construcții de clădiri4 · 3,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Izvoru?
Populația localității Izvoru este de 2.015 (2026), pe locul 2.321 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Izvoru?
Izvoru are o suprafață de 50,0 km², cu o densitate a populației de 40 loc./km².
Populația din Izvoru crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Izvoru a trecut de la 2.199 la 2.015, adică o variație de −8,4%.
Unde se află Izvoru?
Izvoru se află în județul Argeș. Latitudine 44,508, longitudine 25,075.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Izvoru?
În Izvoru, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 68,5 m³ (2025), pe locul 196 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Izvoru?
În Izvoru, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 1,99 ‰ (2024), pe locul 248 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Care localități se învecinează cu Izvoru?
Cele mai apropiate de Izvoru sunt: Recea (3,8 km), Popești (6,6 km), Râca (8,3 km), Slobozia (9,2 km), Negrași (11 km).