Mușătești: populație și statistici
Mușătești are o populație de 3.419 (2026), pe o suprafață de 97,9 km², cu o densitate a populației de 34,9 loc./km². Se află pe locul 1.325 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −7,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.419
- 97,9 km²
- 35 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Argeș după populație: Mușătești ocupă locul 41 (număr de localități: 102).
Medici la 1 000 de locuitori: 0,29 ‰ în Mușătești, față de o medie de 2,65 ‰ în județul Argeș și 3,53 ‰ la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 636,7 ‰ în Mușătești, față de o medie de 525,1 ‰ în județul Argeș și 470,2 ‰ la nivel național.
Mușătești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 52).
Mușătești în cifre
Unde se află Mușătești?
Populația din Mușătești în timp
Populația localității Mușătești a fost de 3.685 în 2016 și de 3.419 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.517 |
| 2022 | 3.496 |
| 2023 | 3.469 |
| 2024 | 3.449 |
| 2025 | 3.430 |
| 2026 | 3.419 |
Știați că?
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 13.710.
- Densitatea populației sale este de 2,6 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Valea Iașului, la 5,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Pietroșani (populație: 5.188), la 6,1 km distanță.
Toți indicatorii pentru Mușătești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Mușătești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,3 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.323 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,2 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.099 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,7 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.626 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,1 ‰ | 11,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.162 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Mușătești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 10,82 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 775 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,46 ‰ | 2,27 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.252 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.177 | 316.668 | 10.177.161 | pe locul 811 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 636,7 ‰ | 525,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 456 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 46,6 m² | 51,5 m² | 50,3 m² | pe locul 2.014 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,46 ‰ | 2,48 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 870 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Mușătești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 34,5 ‰ | 58,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.190 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,34 ‰ | 3,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.376 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Mușătești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 44 ‰ | 258 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.455 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,2% | 2,7% | 2,3% | pe locul 860 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Mușătești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,2 înnoptări | 1,0 | 0,4 | pe locul 741 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 85 ‰ | 584 ‰ | 200 ‰ | pe locul 848 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 13,5 ‰ | 22,2 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 616 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Mușătești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 17,3 m³ | 42,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.974 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Mușătești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,29 ‰ | 2,65 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.474 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,29 ‰ | 0,55 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.374 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,29 ‰ | 0,60 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.744 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Mușătești | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 78 ‰ | 160 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.122 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,9 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.997 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Mușătești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor64 · 20,5%
- Transport și depozitare37 · 11,9%
- Hoteluri și restaurante32 · 10,3%
- Construcții30 · 9,6%
- Industria prelucrătoare28 · 9,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice20 · 6,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit18 · 5,8%
- Activități administrative și servicii de suport17 · 5,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor52 · 16,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor33 · 10,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte32 · 10,3%
- Lucrări speciale de construcții28 · 9,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație27 · 8,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi26 · 8,3%
- Construcții de clădiri18 · 5,8%
- Silvicultură și exploatare forestieră15 · 4,8%
- Hoteluri și alte facilități de cazare15 · 4,8%
- Activități sportive, de agrement și recreative14 · 4,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Mușătești?
Populația localității Mușătești este de 3.419 (2026), pe locul 1.325 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Mușătești?
Mușătești are o suprafață de 97,9 km², cu o densitate a populației de 35 loc./km².
Populația din Mușătești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Mușătești a trecut de la 3.685 la 3.419, adică o variație de −7,2%.
Unde se află Mușătești?
Mușătești se află în județul Argeș. Latitudine 45,189, longitudine 24,783.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mușătești?
În Mușătești, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,29 ‰ (2024), pe locul 2.474 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mușătești?
În Mușătești, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 636,7 ‰ (2025), pe locul 456 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Mușătești?
Cele mai apropiate de Mușătești sunt: Valea Iașului (5,4 km), Domnești (5,9 km), Pietroșani (6,1 km), Albeștii de Argeș (9,6 km), Corbi (11 km).