Cetățeni: populație și statistici
Cetățeni are o populație de 2.783 (2026), pe o suprafață de 29,0 km², cu o densitate a populației de 95,9 loc./km². Se află pe locul 1.739 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −7,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.783
- 29,0 km²
- 96 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Argeș după populație: Cetățeni ocupă locul 56 (număr de localități: 102).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 21,7% în Cetățeni, față de o medie de 2,7% în județul Argeș și 2,0% la nivel național.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 1,08 ‰ în Cetățeni, față de o medie de 0,60 ‰ în județul Argeș și 1,08 ‰ la nivel național.
Cetățeni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 28).
Cetățeni în cifre
Unde se află Cetățeni?
Populația din Cetățeni în timp
Populația localității Cetățeni a fost de 3.007 în 2016 și de 2.783 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.866 |
| 2022 | 2.830 |
| 2023 | 2.841 |
| 2024 | 2.809 |
| 2025 | 2.811 |
| 2026 | 2.783 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Argeș pentru „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.066.
- Cea mai apropiată localitate este Văleni-Dâmbovița, la 3,5 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Voinești (populație: 5.704), la 12 km distanță.
Toți indicatorii pentru Cetățeni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Cetățeni | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,7 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.907 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,5 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 819 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,0 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 706 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,0 ‰ | 11,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.295 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Cetățeni | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,98 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 1.093 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,44 ‰ | 2,27 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.266 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.419 | 316.668 | 10.177.161 | pe locul 1.673 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 509,9 ‰ | 525,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.304 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 48,2 m² | 51,5 m² | 50,3 m² | pe locul 1.831 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Cetățeni | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 25,2 ‰ | 58,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.951 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,52 ‰ | 3,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.240 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Cetățeni | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 83 ‰ | 258 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.301 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 21,7% | 2,7% | 2,3% | pe locul 18 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Cetățeni | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 12,2 m³ | 42,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.262 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Cetățeni | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,36 ‰ | 2,65 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.148 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,36 ‰ | 0,55 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.992 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 1,08 ‰ | 0,60 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 188 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Cetățeni | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 135 ‰ | 160 ‰ | 91 ‰ | pe locul 485 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,6 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.518 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Cetățeni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor35 · 21,6%
- Transport și depozitare21 · 13,0%
- Industria prelucrătoare19 · 11,7%
- Hoteluri și restaurante14 · 8,6%
- Activități administrative și servicii de suport14 · 8,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit9 · 5,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice9 · 5,6%
- Alte activități de servicii8 · 4,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor28 · 17,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor20 · 12,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte18 · 11,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație12 · 7,4%
- Fabricarea produselor alimentare11 · 6,8%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)9 · 5,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi9 · 5,6%
- Hoteluri și alte facilități de cazare7 · 4,3%
- Lucrări speciale de construcții6 · 3,7%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi6 · 3,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Cetățeni?
Populația localității Cetățeni este de 2.783 (2026), pe locul 1.739 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Cetățeni?
Cetățeni are o suprafață de 29,0 km², cu o densitate a populației de 96 loc./km².
Populația din Cetățeni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Cetățeni a trecut de la 3.007 la 2.783, adică o variație de −7,4%.
Unde se află Cetățeni?
Cetățeni se află în județul Argeș. Latitudine 45,187, longitudine 25,217.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Cetățeni?
În Cetățeni, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 21,7% (2026), pe locul 18 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cetățeni?
În Cetățeni, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 1,08 ‰ (2024), pe locul 188 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Care localități se învecinează cu Cetățeni?
Cele mai apropiate de Cetățeni sunt: Văleni-Dâmbovița (3,5 km), Pucheni (3,9 km), Malu cu Flori (4,0 km), Boteni (7,2 km), Stoenești (8,6 km).