Mălureni: populație și statistici
Mălureni are o populație de 4.480 (2026), pe o suprafață de 108,2 km², cu o densitate a populației de 41,4 loc./km². Se află pe locul 899 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −4,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.480
- 108,2 km²
- 41 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Argeș după populație: Mălureni ocupă locul 28 (număr de localități: 102).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 15,2% în Mălureni, față de o medie de 2,7% în județul Argeș și 2,0% la nivel național.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 4,69 ‰ în Mălureni, față de o medie de 2,27 ‰ în județul Argeș și 1,87 ‰ la nivel național.
Mălureni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 51).
Mălureni în cifre
Unde se află Mălureni?
Populația din Mălureni în timp
Populația localității Mălureni a fost de 4.687 în 2016 și de 4.480 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.622 |
| 2022 | 4.564 |
| 2023 | 4.542 |
| 2024 | 4.523 |
| 2025 | 4.511 |
| 2026 | 4.480 |
Știați că?
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 15.161.
- Densitatea populației sale este de 2,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Coșești, la 6,9 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Curtea de Argeș (populație: 29.941), la 10 km distanță.
Toți indicatorii pentru Mălureni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Mălureni | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,2 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.777 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,5 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 819 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,7 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 329 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,8 ‰ | 11,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.352 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Mălureni | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,70 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 1.358 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 4,69 ‰ | 2,27 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 275 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.683 | 316.668 | 10.177.161 | pe locul 550 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 598,9 ‰ | 525,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 619 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 58,2 m² | 51,5 m² | 50,3 m² | pe locul 766 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,56 ‰ | 2,48 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 823 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Mălureni | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 25,9 ‰ | 58,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.890 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,46 ‰ | 3,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.291 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Mălureni | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 32 ‰ | 258 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.870 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 15,2% | 2,7% | 2,3% | pe locul 71 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Mălureni | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 14,5 m³ | 42,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.146 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Mălureni | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,45 ‰ | 2,65 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.709 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,45 ‰ | 0,55 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.452 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,22 ‰ | 0,60 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.937 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Mălureni | Argeș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 99 ‰ | 160 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.307 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,2 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.489 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Mălureni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor66 · 22,7%
- Transport și depozitare31 · 10,7%
- Construcții29 · 10,0%
- Industria prelucrătoare27 · 9,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice22 · 7,6%
- Activități administrative și servicii de suport22 · 7,6%
- Hoteluri și restaurante19 · 6,5%
- Tranzacții imobiliare15 · 5,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor51 · 17,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor36 · 12,4%
- Lucrări speciale de construcții26 · 8,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte25 · 8,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi19 · 6,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație17 · 5,8%
- Construcții de clădiri16 · 5,5%
- Tranzacții imobiliare15 · 5,2%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)10 · 3,4%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice10 · 3,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Mălureni?
Populația localității Mălureni este de 4.480 (2026), pe locul 899 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Mălureni?
Mălureni are o suprafață de 108,2 km², cu o densitate a populației de 41 loc./km².
Populația din Mălureni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Mălureni a trecut de la 4.687 la 4.480, adică o variație de −4,4%.
Unde se află Mălureni?
Mălureni se află în județul Argeș. Latitudine 45,062, longitudine 24,774.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Mălureni?
În Mălureni, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 15,2% (2026), pe locul 71 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mălureni?
În Mălureni, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 4,69 ‰ (2025), pe locul 275 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Care localități se învecinează cu Mălureni?
Cele mai apropiate de Mălureni sunt: Coșești (6,9 km), Băiculești (8,8 km), Merișani (10,0 km), Curtea de Argeș (10 km), Budeasa (11 km).