Vișeu de Sus: populație și statistici
Vișeu de Sus are o populație de 16.904 (2026), pe o suprafață de 441,6 km², cu o densitate a populației de 38,3 loc./km². Se află pe locul 133 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −7,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 16.904
- 441,6 km²
- 38 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Maramureș după populație: Vișeu de Sus ocupă locul 4 (număr de localități: 76).
Medici la 1 000 de locuitori: 4,26 ‰ în Vișeu de Sus, față de o medie de 2,03 ‰ în județul Maramureș și 3,53 ‰ la nivel național.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 6,9 ‰ în Vișeu de Sus, față de o medie de 13,5 ‰ în județul Maramureș și 18,5 ‰ la nivel național.
Vișeu de Sus: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 377).
Vișeu de Sus în cifre
Unde se află Vișeu de Sus?
Populația din Vișeu de Sus în timp
Populația localității Vișeu de Sus a fost de 18.180 în 2016 și de 16.904 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 17.616 |
| 2022 | 17.450 |
| 2023 | 17.300 |
| 2024 | 17.142 |
| 2025 | 17.048 |
| 2026 | 16.904 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Maramureș pentru „Medici la 1 000 de locuitori”.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 61.850.
- Densitatea populației sale este de 2,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Vișeu de Jos, la 7,0 km.
Toți indicatorii pentru Vișeu de Sus
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vișeu de Sus | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 6,9 ‰ | 13,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.108 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,4 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.977 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,4 ‰ | 6,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.728 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,5 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.368 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vișeu de Sus | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,09 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 2.035 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,54 ‰ | 2,03 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 713 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 7.550 | 213.319 | 10.177.161 | pe locul 134 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 446,6 ‰ | 422,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.050 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 59,2 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 695 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,60 ‰ | 2,07 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 803 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Vișeu de Sus | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 50,0 ‰ | 50,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 487 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,14 ‰ | 3,58 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 852 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vișeu de Sus | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 195 ‰ | 216 ‰ | 71 ‰ | pe locul 414 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,3% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.207 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Vișeu de Sus | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 3,8 înnoptări | 1,3 | 0,4 | pe locul 128 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 2.110 ‰ | 687 ‰ | 200 ‰ | pe locul 112 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 55,1 ‰ | 28,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 205 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Vișeu de Sus | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 26,9 m³ | 38,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.351 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,33 km | 3,36 km | 4,05 km | pe locul 1.008 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Vișeu de Sus | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 4,26 ‰ | 2,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 64 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 0,50 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.040 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,77 ‰ | 0,94 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 446 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Vișeu de Sus | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 165 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 241 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,5 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.575 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vișeu de Sus
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor529 · 19,4%
- Transport și depozitare415 · 15,2%
- Activități administrative și servicii de suport334 · 12,2%
- Construcții303 · 11,1%
- Industria prelucrătoare259 · 9,5%
- Hoteluri și restaurante166 · 6,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice149 · 5,5%
- Agricultură, silvicultură și pescuit116 · 4,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor377 · 13,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte363 · 13,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor341 · 12,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi327 · 12,0%
- Lucrări speciale de construcții296 · 10,8%
- Construcții de clădiri223 · 8,2%
- Lucrări de geniu civil179 · 6,5%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi160 · 5,9%
- Activități de închiriere și leasing143 · 5,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație122 · 4,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vișeu de Sus?
Populația localității Vișeu de Sus este de 16.904 (2026), pe locul 133 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vișeu de Sus?
Vișeu de Sus are o suprafață de 441,6 km², cu o densitate a populației de 38 loc./km².
Populația din Vișeu de Sus crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vișeu de Sus a trecut de la 18.180 la 16.904, adică o variație de −7,0%.
Unde se află Vișeu de Sus?
Vișeu de Sus se află în județul Maramureș. Latitudine 47,711, longitudine 24,426.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vișeu de Sus?
În Vișeu de Sus, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 4,26 ‰ (2024), pe locul 64 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vișeu de Sus?
În Vișeu de Sus, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 6,9 ‰ (2025), pe locul 3.108 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Vișeu de Sus?
Cele mai apropiate de Vișeu de Sus sunt: Vișeu de Jos (7,0 km), Săliștea de Sus (8,9 km), Săcel (10 km), Moisei (10 km), Bogdan Vodă (11 km).