Poienile de sub Munte: populație și statistici
Poienile de sub Munte are o populație de 10.223 (2026), pe o suprafață de 289,7 km², cu o densitate a populației de 35,3 loc./km². Se află pe locul 250 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa este stabilă: −0,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 10.223
- 289,7 km²
- 35 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Maramureș după populație: Poienile de sub Munte ocupă locul 7 (număr de localități: 76).
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 0,04 km în Poienile de sub Munte, față de o medie de 3,36 km în județul Maramureș și 3,05 km la nivel național.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 3,6 ‰ în Poienile de sub Munte, față de o medie de 13,5 ‰ în județul Maramureș și 18,5 ‰ la nivel național.
Poienile de sub Munte: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 192).
Poienile de sub Munte în cifre
Unde se află Poienile de sub Munte?
Populația din Poienile de sub Munte în timp
Populația localității Poienile de sub Munte a fost de 10.262 în 2016 și de 10.223 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 10.263 |
| 2022 | 10.263 |
| 2023 | 10.226 |
| 2024 | 10.208 |
| 2025 | 10.211 |
| 2026 | 10.223 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 40.571.
- Densitatea populației sale este de 2,6 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Repedea, la 10,0 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Vișeu de Sus (populație: 16.904), la 20 km distanță.
Toți indicatorii pentru Poienile de sub Munte
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Poienile de sub Munte | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 3,6 ‰ | 13,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.161 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 8,2 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.109 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 12,0 ‰ | 6,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 177 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 7,0 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.042 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Poienile de sub Munte | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 1,32 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 2.672 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,37 ‰ | 2,03 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.328 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 3.232 | 213.319 | 10.177.161 | pe locul 393 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 316,1 ‰ | 422,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.108 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 36,8 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 2.931 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,29 ‰ | 2,07 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.779 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Poienile de sub Munte | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 29,5 ‰ | 50,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.573 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,42 ‰ | 3,58 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 708 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Poienile de sub Munte | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 47 ‰ | 216 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.331 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,5% | 1,6% | 2,3% | pe locul 1.467 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Poienile de sub Munte | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 35,2 m³ | 38,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 884 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 0,04 km | 3,36 km | 4,05 km | pe locul 1.693 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Poienile de sub Munte | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,98 ‰ | 2,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 504 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,78 ‰ | 0,50 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 331 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,29 ‰ | 0,94 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.744 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Poienile de sub Munte | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 130 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 549 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,0 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 3.084 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Poienile de sub Munte
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor239 · 20,7%
- Construcții197 · 17,1%
- Transport și depozitare195 · 16,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit155 · 13,4%
- Activități administrative și servicii de suport130 · 11,3%
- Industria prelucrătoare94 · 8,1%
- Hoteluri și restaurante52 · 4,5%
- Alte activități de servicii25 · 2,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor192 · 16,6%
- Lucrări speciale de construcții185 · 16,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte179 · 15,5%
- Construcții de clădiri161 · 13,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi151 · 13,1%
- Silvicultură și exploatare forestieră143 · 12,4%
- Lucrări de geniu civil136 · 11,8%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor107 · 9,3%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră99 · 8,6%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)68 · 5,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Poienile de sub Munte?
Populația localității Poienile de sub Munte este de 10.223 (2026), pe locul 250 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Poienile de sub Munte?
Poienile de sub Munte are o suprafață de 289,7 km², cu o densitate a populației de 35 loc./km².
Populația din Poienile de sub Munte crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Poienile de sub Munte a trecut de la 10.262 la 10.223, adică o variație de −0,4%.
Unde se află Poienile de sub Munte?
Poienile de sub Munte se află în județul Maramureș. Latitudine 47,878, longitudine 24,519.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Poienile de sub Munte?
În Poienile de sub Munte, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 0,04 km (2025), pe locul 1.693 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Poienile de sub Munte?
În Poienile de sub Munte, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 3,6 ‰ (2025), pe locul 3.161 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Poienile de sub Munte?
Cele mai apropiate de Poienile de sub Munte sunt: Repedea (10 km), Ruscova (17 km), Bistra (18 km), Vișeu de Sus (20 km), Vișeu de Jos (20 km).