Rozavlea: populație și statistici
Rozavlea are o populație de 3.262 (2026), pe o suprafață de 42,8 km², cu o densitate a populației de 76,3 loc./km². Se află pe locul 1.417 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +1,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.262
- 42,8 km²
- 76 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Maramureș după populație: Rozavlea ocupă locul 38 (număr de localități: 76).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 79,5 m² în Rozavlea, față de o medie de 55,3 m² în județul Maramureș și 51,1 m² la nivel național.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 5,8 m³ în Rozavlea, față de o medie de 38,3 m³ în județul Maramureș și 39,9 m³ la nivel național.
Rozavlea: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 45).
Rozavlea în cifre
Unde se află Rozavlea?
Populația din Rozavlea în timp
Populația localității Rozavlea a fost de 3.203 în 2016 și de 3.262 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.250 |
| 2022 | 3.236 |
| 2023 | 3.241 |
| 2024 | 3.236 |
| 2025 | 3.268 |
| 2026 | 3.262 |
Știați că?
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.992.
- Cea mai apropiată localitate este Șieu, la 4,5 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Ruscova (populație: 5.508), la 9,8 km distanță.
Toți indicatorii pentru Rozavlea
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Rozavlea | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,6 ‰ | 13,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.558 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,1 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.009 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,1 ‰ | 6,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.981 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,4 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.396 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Rozavlea | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,58 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 1.170 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,92 ‰ | 2,03 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.718 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.354 | 213.319 | 10.177.161 | pe locul 1.787 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 415,1 ‰ | 422,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.501 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 79,5 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 37 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,31 ‰ | 2,07 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.755 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Rozavlea | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 34,9 ‰ | 50,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.161 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,37 ‰ | 3,58 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 732 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Rozavlea | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 52 ‰ | 216 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.151 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,0% | 1,6% | 2,3% | pe locul 708 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Rozavlea | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,3 înnoptări | 1,3 | 0,4 | pe locul 658 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 114 ‰ | 687 ‰ | 200 ‰ | pe locul 775 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 12,6 ‰ | 28,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 658 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Rozavlea | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 5,8 m³ | 38,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.522 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 9,20 km | 3,36 km | 4,05 km | pe locul 217 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Rozavlea | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 2,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.378 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 0,50 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.257 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 0,94 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.665 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Rozavlea | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 92 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.535 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,1 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.857 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Rozavlea
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor51 · 19,6%
- Construcții50 · 19,2%
- Transport și depozitare33 · 12,7%
- Activități administrative și servicii de suport27 · 10,4%
- Industria prelucrătoare25 · 9,6%
- Hoteluri și restaurante22 · 8,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice12 · 4,6%
- Alte activități de servicii9 · 3,5%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții45 · 17,3%
- Construcții de clădiri36 · 13,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte32 · 12,3%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor30 · 11,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor29 · 11,2%
- Lucrări de geniu civil23 · 8,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație18 · 6,9%
- Activități de închiriere și leasing13 · 5,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi12 · 4,6%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)11 · 4,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Rozavlea?
Populația localității Rozavlea este de 3.262 (2026), pe locul 1.417 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Rozavlea?
Rozavlea are o suprafață de 42,8 km², cu o densitate a populației de 76 loc./km².
Populația din Rozavlea crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Rozavlea a trecut de la 3.203 la 3.262, adică o variație de +1,8%.
Unde se află Rozavlea?
Rozavlea se află în județul Maramureș. Latitudine 47,747, longitudine 24,218.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Rozavlea?
În Rozavlea, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 79,5 m² (2025), pe locul 37 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Rozavlea?
În Rozavlea, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 5,8 m³ (2025), pe locul 2.522 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Care localități se învecinează cu Rozavlea?
Cele mai apropiate de Rozavlea sunt: Șieu (4,5 km), Leordina (4,6 km), Bogdan Vodă (6,3 km), Strâmtura (7,3 km), Vișeu de Jos (9,4 km).