Oarța de Jos: populație și statistici
Oarța de Jos are o populație de 1.091 (2026), pe o suprafață de 31,9 km², cu o densitate a populației de 34,2 loc./km². Se află pe locul 2.998 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −7,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.091
- 31,9 km²
- 34 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Maramureș după populație: Oarța de Jos ocupă locul 72 (număr de localități: 76).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 9,2 ‰ în Oarța de Jos, față de o medie de 15,1 ‰ în județul Maramureș și 20,1 ‰ la nivel național.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 9,2 în Oarța de Jos, față de o medie de 3,3 la 10 000 loc. în județul Maramureș și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Oarța de Jos: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 12).
Oarța de Jos în cifre
Unde se află Oarța de Jos?
Populația din Oarța de Jos în timp
Populația localității Oarța de Jos a fost de 1.182 în 2016 și de 1.091 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.107 |
| 2022 | 1.102 |
| 2023 | 1.097 |
| 2024 | 1.085 |
| 2025 | 1.087 |
| 2026 | 1.091 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.462.
- Densitatea populației sale este de 2,7 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Bicaz, la 5,0 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Cehu Silvaniei (populație: 7.054), la 8,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Oarța de Jos
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Oarța de Jos | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 28,4 ‰ | 13,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 279 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,2 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.068 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,5 ‰ | 6,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.295 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 22,0 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 189 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Oarța de Jos | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,98 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 1.093 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 613 | 213.319 | 10.177.161 | pe locul 3.031 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 561,9 ‰ | 422,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 832 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 46,5 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 2.033 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Oarța de Jos | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 32,1 ‰ | 50,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.377 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,58 ‰ | 3,58 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 355 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Oarța de Jos | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 87 ‰ | 216 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.222 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,0% | 1,6% | 2,3% | pe locul 1.732 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Oarța de Jos | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 1,3 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 16 ‰ | 687 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.122 din 1.250 |
Sănătate
| Indicator | Oarța de Jos | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,92 ‰ | 2,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 580 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,92 ‰ | 0,50 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 198 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Oarța de Jos | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 76 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.204 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 9,2 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 162 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Oarța de Jos
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor16 · 21,3%
- Industria prelucrătoare11 · 14,7%
- Agricultură, silvicultură și pescuit9 · 12,0%
- Transport și depozitare8 · 10,7%
- Construcții5 · 6,7%
- Hoteluri și restaurante4 · 5,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice4 · 5,3%
- Activități administrative și servicii de suport4 · 5,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor12 · 16,0%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe9 · 12,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor7 · 9,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte7 · 9,3%
- Fabricarea produselor alimentare5 · 6,7%
- Construcții de clădiri5 · 6,7%
- Lucrări speciale de construcții5 · 6,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi5 · 6,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație4 · 5,3%
- Fabricarea produselor textile3 · 4,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Oarța de Jos?
Populația localității Oarța de Jos este de 1.091 (2026), pe locul 2.998 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Oarța de Jos?
Oarța de Jos are o suprafață de 31,9 km², cu o densitate a populației de 34 loc./km².
Populația din Oarța de Jos crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Oarța de Jos a trecut de la 1.182 la 1.091, adică o variație de −7,7%.
Unde se află Oarța de Jos?
Oarța de Jos se află în județul Maramureș. Latitudine 47,470, longitudine 23,102.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Oarța de Jos?
În Oarța de Jos, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 9,2 ‰ (2025), pe locul 3.068 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Oarța de Jos?
În Oarța de Jos, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 9,2 la 10 000 loc. (2025), pe locul 162 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Care localități se învecinează cu Oarța de Jos?
Cele mai apropiate de Oarța de Jos sunt: Bicaz (5,0 km), Băsești (5,2 km), Cehu Silvaniei (8,7 km), Băița de sub Codru (8,8 km), Hodod (9,0 km).