Rona de Sus: populație și statistici
Rona de Sus are o populație de 4.280 (2026), pe o suprafață de 63,8 km², cu o densitate a populației de 67,1 loc./km². Se află pe locul 961 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −7,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.280
- 63,8 km²
- 67 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Maramureș după populație: Rona de Sus ocupă locul 28 (număr de localități: 76).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 8,4 ‰ în Rona de Sus, față de o medie de 15,1 ‰ în județul Maramureș și 20,1 ‰ la nivel național.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 62,7 m² în Rona de Sus, față de o medie de 55,3 m² în județul Maramureș și 51,1 m² la nivel național.
Rona de Sus: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 59).
Rona de Sus în cifre
Unde se află Rona de Sus?
Populația din Rona de Sus în timp
Populația localității Rona de Sus a fost de 4.613 în 2016 și de 4.280 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.449 |
| 2022 | 4.428 |
| 2023 | 4.376 |
| 2024 | 4.344 |
| 2025 | 4.291 |
| 2026 | 4.280 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.940.
- Cea mai apropiată localitate este Bârsana, la 6,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sighetu Marmației (populație: 40.600), la 15 km distanță.
Toți indicatorii pentru Rona de Sus
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Rona de Sus | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 8,6 ‰ | 13,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.982 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 8,4 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.102 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,4 ‰ | 6,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.728 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,2 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.923 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Rona de Sus | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,97 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 2.256 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,93 ‰ | 2,03 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.706 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.972 | 213.319 | 10.177.161 | pe locul 988 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 460,7 ‰ | 422,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.888 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 62,7 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 451 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,40 ‰ | 2,07 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 900 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Rona de Sus | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 31,3 ‰ | 50,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.425 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,64 ‰ | 3,58 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.005 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Rona de Sus | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 73 ‰ | 216 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.525 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,3% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.207 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Rona de Sus | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,4 înnoptări | 1,3 | 0,4 | pe locul 582 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 152 ‰ | 687 ‰ | 200 ‰ | pe locul 703 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 13,6 ‰ | 28,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 615 din 1.362 |
Sănătate
| Indicator | Rona de Sus | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,47 ‰ | 2,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.623 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,47 ‰ | 0,50 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.343 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,23 ‰ | 0,94 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.902 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Rona de Sus | Maramureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 71 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.435 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,3 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.418 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Rona de Sus
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor83 · 22,1%
- Transport și depozitare65 · 17,3%
- Construcții51 · 13,6%
- Industria prelucrătoare42 · 11,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit36 · 9,6%
- Hoteluri și restaurante18 · 4,8%
- Activități administrative și servicii de suport18 · 4,8%
- Alte activități de servicii15 · 4,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor59 · 15,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte52 · 13,9%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor50 · 13,3%
- Construcții de clădiri41 · 10,9%
- Lucrări speciale de construcții40 · 10,7%
- Silvicultură și exploatare forestieră29 · 7,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi28 · 7,5%
- Lucrări de geniu civil27 · 7,2%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)22 · 5,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație17 · 4,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Rona de Sus?
Populația localității Rona de Sus este de 4.280 (2026), pe locul 961 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Rona de Sus?
Rona de Sus are o suprafață de 63,8 km², cu o densitate a populației de 67 loc./km².
Populația din Rona de Sus crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Rona de Sus a trecut de la 4.613 la 4.280, adică o variație de −7,2%.
Unde se află Rona de Sus?
Rona de Sus se află în județul Maramureș. Latitudine 47,882, longitudine 24,078.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Rona de Sus?
În Rona de Sus, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 8,4 ‰ (2025), pe locul 3.102 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Rona de Sus?
În Rona de Sus, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 62,7 m² (2025), pe locul 451 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Care localități se învecinează cu Rona de Sus?
Cele mai apropiate de Rona de Sus sunt: Bârsana (6,7 km), Rona de Jos (6,9 km), Oncești (7,8 km), Petrova (8,4 km), Vadu Izei (9,1 km).